ARCHITEKTKY - Francine Houben: Lidé, místo a účel - architektura s nádechem lidskosti

Datum konání: 14.05.2015, 19:30

Úterý, 5. Květen 2015 - 23:41
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

Přednášková série Architekty pokračuje. Cyklus, během kterého v letošním roce vystoupí v Praze řada vynikajících architektek, uvede v květnu kreativní ředitelku prestižního architektonického studia Mecanoo - Francine Houben. Nizozemská architektka, autorka výrazných realizací a propagátorka citlivého propojení architektury a okolní krajiny přijíždí na pozvání občanského sdružení Kruh.

Library of Birmingham - foto © Mecanoo
Fotoalbum: 
Bruce C. Bolling Municipal Building, Boston, USA - foto © Mecanoo
Library of Birmingham - foto © Mecanoo
Wei-Wu-Ying Center for the Arts, Kaohsiung, Taiwan - foto © Kouzi Isita

čtvrtek 14.5.2015 / 19:30 / Studio Hrdinů /

Studio Mecanoo bylo založeno v roce 1984 v nizozemském Delftu. Design studia se vyznačuje technicistním přístupem prodchnutým lidskou hravostí. Za klíčový pro svou tvorbu však označuje Francine Houben kontext a vztah k širšímu urbánnímu a sociálnímu prostředí i kvality konkrétního místa. „Studio Mecanoo pojímá architekturu, urbanismus a krajinnou architekturu neortodoxním způsobem, výrazné hledání tvaru připomíná mnohdy archetypální objekty“, komentuje tvůrčí rukopis Marcela Steinbachová.

Mezi výrazné projekty studia patří realizace nizozemské ambasády v Etiopii včetně návrhu okolní krajiny v celkové rozloze 5,5ha. Probarvovaný beton na fasádě budovy v odstínu hlíny citlivě začleňuje stavbu do okolního prostředí eukalyptového lesa. Za tuto realizaci získalo Mecanoo cenu Aga Khan Award 2007. K dalším ikonickým projektům patří Centrální vědecká knihovna Technické univerzity v Delftu (1993–1997), Národní historické muzeum v Arnhemu z období 1995–2000, které propojuje vnitřní expozice a vnější prostředí či světové obchodní centrum v Rotterdamu. Významných ocenění se dostalo monumentální 152,317m vysoké obytné věži Montevideo v Rotterdamu (1999-2006). Realizace studia však zahrnují i menší zakázky jako například rodinný dům Villa 4.0 z roku 2011 postavený na základě myšlenky bungalovu snoubícího obytný prostor s okolní přírodou. Kromě projektování domů se architekti věnují i krajinotvorbě. Park Nelsona Mandely v Amsterdamu o rozloze 10ha zahrnuje volnočasovou zónu i četná sportoviště, v portfoliu studia je i centrální park kampusu technické univerzity v Delftu.

V souvislosti s hostováním v Praze je zajímavostí i pilotní projekt nízkoenergetických domů, který Mecanoo pro Českou republiku navrhli. Domy jsou situovány na okraji města Svitavy jako součást rozvojového projektu, který zahrnuje okolo stovky různých bytových objektů - od sedmipodlažních po rodinné.

V následné diskuzi o kvalitě praxe v lokálním kontextu s osobnostmi české architektonické scény a blízkých disciplín vystoupí architektky Markéta Cajthamlová a Ida Čapounová.

Jarní část cyklu probíhá v prostorách Veletržního paláce (Studio Hrdinů, Korzo), podzimní pak v kině Světozor. Pozvání občanského sdružení KRUH přijaly a v rámci nadcházejících přednášek vystoupí:

- Kristine Jensen (Kristine Jensens Tegnestue, Dánsko) a Iwona Wilczek (db2 architekci, Polsko) - 4.6.2015
- Caroline Bos (UNStudio, Holandsko) - 1.10.2015
- Dorte Mandrup Poulsen (Dorte Mandrup Arkitekter, Dánsko) - 5.11.2015

Všechny přednášky jsou zdarma. Projekt navazuje na uskutečněný projekt Povolání architekt(ka) (2003) i přednášky významných francouzských architektek Manuelle Gautrand a Anne Lacaton v rámci série Metamorfózy měst (2013).

Občanské sdružení Kruh již 15 let pořádá veřejné akce a přednášky zaměřené na současné dění v architektuře. Cílem přednášek a diskusí je zprostředkovat dialog o kvalitní české i světové architektuře a o architektonické tvorbě široké veřejnosti. Kruh uspořádal více než sto CCA 120 přednášek významných i začínajících českých a zahraničních architektů a teoretiků architektury, dva filmové festivaly o architektuře a výstavu Povolání: architekt(ka). Pravidelně vydává sborníky Textů o architektuře. Od roku 2011 pořádá Občanské sdružení Kruh celorepublikový festival Den architektury. V roce 2013 se ve spolupráci s Francouzským institutem uskutečnil přednáškový cyklus Metamorfózy měst o současné francouzské architektuře a rozvoji měst s jejími předními tvůrci. V roce 2014 Kruh realizoval prestižní cyklus přednášek o švýcarské architektuře Švýcarsko-česká inspirace, který byl doplněn pracovními skupinami s českými experty, exkurzemi po současné architektuře České republice a Švýcarska a workshopy. Program zakončil týdenní workshop věnovaný konceptům rozvoje, rehabilitace a využití pražského ostrova Štvanice pod vedením významného krajinářského architekta Günthera Vogta.

Přednášku podpořilo Velvyslanectví Nizozemského království

Užitečné odkazy:

www.mecanoo.nl
www.kruh.info
https://www.facebook.com/events/429947387174666/