ARCHITEKTKY - Kristine Jensen a Iwona Wilczek

Datum konání: 04.06.2015, 19:30

Pondělí, 1. Červen 2015 - 9:54
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

Je krajinářská architektura potřebná a v jaké pozici se nachází v Dánsku? A jak funguje provázanost architektonické tvorby v rámci polských maloměst a regionů. Odlišné perspektivy a své zkušenosti budou v Praze sdílet Kristine Jensen a Iwona Wilczek. Duel dánské a polské architekty se uskuteční ve čtvrtek 4. června v rámci přednáškového cyklu Architektky.

ARCHITEKTKY - Kristine Jensen a Iwona Wilczek

Kristine Jensen - Arkitekt Kristine Jensens Tegnestue (Dánsko): Na stavbě i mimo ni
Iwona Wilczek - db2 architekci (Polsko): Sny a realita

čtvrtek 4.6.2015 / 19:30 / Studio Hrdinů

Přístav, památkově chráněné území, hřbitov a návrh nového městského prostoru. Jaký je původní význam těchto míst? Co mají společného? Jak je může do budoucna proměnit krajinářská architektura? Těmto tématům se bude věnovat dánská architektka Kristine Jensen, zakladatelka a kreativní ředitelka dánské kanceláře Kristine Jensen Architekti. Její autorská tvorba se pohybuje na pomezí architektury a krajinářství. Nejvíce ocenění získala za realizaci multifunkčního volnočasového a kulturního centra Nicolai Kulturcenter v dánském Koldingu.

Iwona Wilczek ve své přednášce Sny a realita představí práci a tvůrčí procesy malého architektonického studia z jihu Polska. Promluví o svém postavení ženy – architektky. Iwona Wilczek v roce 2002 absolvovala Fakultu architektury na vratislavské polytechnice. Studovala na Technické univerzitě v Drážďanech. Je spoluzakladatelkou studia db2 architekti, které sídlí v polském Opole. Mezi nejznámější projekty studia patří administrativně-vstupní budova Muzea opolské vsi, která byla v roce 2009 navržena na Cenu Miese van der Rohe. Tato stavba rovněž získala Cenu Spolku polských architektů (SARP) za nejlepší zrealizovanou stavbu roku 2008. Odborná veřejnost oceňuje zdárný příklad zasazení současné architektury do tradičního prostředí. Mezi další projekty patří Veřejná knihovna v Opole nebo Museun Silesia v Opole.

Přednáška probíhá v anglickém jazyce bez tlumočení.

Rezervace míst není možná.

Vstupné zdarma.

Změna programu vyhrazena.

Studio Hrdinů
Dukelských hrdinů 47
Praha 7 – Holešovice

V rámci cyklu Architektky dále připravujeme:

- Caroline Bos (UNStudio, Holandsko) - 1.10.2015
- Dorte Mandrup Poulsen (Dorte Mandrup Arkitekter, Dánsko) - 5.11.2015
- Tina Saaby (Dánsko) - 3.12.2015

pořádá: Kruh ve spolupráci s Národní galerií v Praze

pod záštitou: České komory architektů

partneři: Polský institut, Velvyslanectví Nizozemského království, Dánské velvyslanectví

projekt podpořili: Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hl. m. Prahy, Nadace české architektury, Sipral a. s., MDA Praha s. r. o.

mediální partneři: Radio 1, Český rozhlas 3, Rádio Wave, Era 21, Archiweb.cz , EARCH., časopis Stavba, Material Times

Občanské sdružení Kruh pořádá od roku 2001 veřejné akce a přednášky zaměřené na současné dění v architektuře. Cílem přednášek a diskusí je zprostředkovat dialog o kvalitní české i světové architektuře a o architektonické tvorbě širším vrstvám veřejnosti - tj. i mimo úzký okruh odborníků a studentů architektury. Kruh již uspořádal více než sto přednášek významných i začínajících českých a zahraničních architektů a teoretiků architektury, dva filmové festivaly o architektuře a výstavu Povolání: architekt(ka). Pravidelně vydává sborníky Textů o architektuře. Občanské sdružení Kruh je také iniciátorem celorepublikového festivalu Den architektury.

www.kruh.info, www.denarchitektury.cz