ArtCamp 2015

Datum konání: 31.07.2015 (Celý den)

Pondělí, 20. Červenec 2015 - 14:20
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

Plzeňský ArtCamp je letní škola, která každoročně láká stovky místních i zahraničních účastníků, pro něž výtvarné kurzy představují nejen příjemné zpestření léta, ale i možnost naučit se různým výtvarným technikám, vyzkoušet svůj um v různých oborech umění a designu, nebo rozvinout svůj talent pod vedením významných umělců. Jsou zde také kurzy orientované na přípravu ke studiu na vysokých uměleckých školách.

ArtCamp 2015

ArtCamp 2015

mezinárodní letní škola umění

www.fdu.zcu.cz/artcamp

Termín konání letní školy: 13. – 31. 7. 2015

Letní školu pořádá: Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara ZČU

Místo konání: Plzeň, ateliéry FDULS a plenér

Naleznete zde tedy kurzy vhodné pro širokou veřejnost od začátečníků po pokročilé, kurzy pro budoucí studenty uměleckých oborů i kurzy pro studenty stávající a pro zralé umělce.

„Jedenáctý ročník letní školy ArtCamp jsem chtěl mít výjimečný, stejně jako celý pro Plzeň tak významný rok 2015. A bude tomu tak. Podařilo se angažovat více hvězd – špičkových zahraničních umělců, je připravena řada nových kurzů a je výrazně rozšířený doprovodný program, který je jako vždy otevřený i široké plzeňské veřejnosti,“ říká děkan pořádající Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara, který ArtCamp založil a od počátku vede jako artdirector, doc. Josef Mištera.

„Ve třech červencových týdnech projde 35 uměleckými kurzy na 400 účastníků z České republiky i ze zahraničí, například z USA, Japonska, Turecka, Ruska, Francie nebo Taiwanu. Mnohé z nich přilákaly do kurzů letní školy i zajímavé umělecké osobnosti v roli lektorů. Těch hostujících bude letos 15 a přijedou z USA, Francie, Itálie, Polska, Kanady, Portugalska, Slovenska i České republiky,“ vyjmenovává provozní ředitelka letní školy Lenka Kodýtková.

Základní nabídku oblíbených kurzů zaměřených např. na figurální kresbu, digitální fotografii, komiks, knižní vazbu, design interiéru, grafický design či tvorbu šperku doplnila řada atraktivních novinek. Patří sem např. kurz automobilového designu pod vedením italského automobilového designéra Borise Fabrise z firmy Fioravanti v Turíně či kurz japonské malby tuší, který bude vyučovat renomovaná japonská umělkyně Kumi Machida. Další novinkou je kurz arteterapie a hned několik nových kurzů zaměřených na digitální fotografii. Zajímavý bude i kurz tvorby filmového storyboardu - ten povede kanadský umělec Kurt van der Basch, který pracoval na řadě Hollywoodských filmů, jako jsou Hvězdné války epizoda VII, Iluzionista nebo Atlas mraků. Významných hostů je opravdu mnoho – patří mezi ně také M.A. Veronika Bromová, a Mgr. Karel Cudlín, doc. Zbyněk Janáček, prof. Karol Weisslechner.

Díky spolupráci s Plzní 2015 a EU Japan Fest letos ArtCamp opět přivítá účastníky z Japonska, tentokrát skupinu pěti studentů umění z různých japonských uměleckých škol. Poprvé také v rámci této spolupráce proběhne letní kurz pod vedením hostující japonské umělkyně.

Účastníci letní školy budou pracovat v inspirativním prostředí ateliérů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara, některé kurzy se odehrávají v plenéru. Díky podpoře Plzně 2015 se kurz kresby pod vedením doc. Kornatovského uskuteční v netradičních prostorách kreativní zóny DEPO 2015.

„ArtCamp je tady nejen pro účastníky kurzů, ale i pro ostatní obyvatele letní Plzně. Ti mají možnost se zdarma přidat k našemu doprovodnému programu a okusit tak atmosféru letní školy, setkat se s hostujícími umělci, zhlédnout studentské filmy, navštívit zajímavé výstavy a dozvědět se mnoho nového prostřednictvím cyklu mimořádných přednášek ArtComTec, které pro ArtCamp připravil další host letní školy, Natan Karczmar z francouzské Université Européenne de la Recherche“, vyjmenovává Josef Mištera a dodává: „Během přednášek se živě spojíme formou videokonference s umělci z řady zemí, jako je Francie, Belgie, Řecko, USA či Brazílie.“

Projekt ArtComTec vedle cyklu přednášek, které bude také možné živě sledovat na internetu, zahrnuje i cyklus výstav, kde budou prezentovány práce a projekty umělců z České republiky, Francie a Belgie. Zajímavostí středečních vernisáží v Galerii Vestředu je živé propojení s umělci prostřednictvím videokonference.

„Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara se během ArtCampu stane místem propojení dvou Evropských hlavních měst kultury 2015. Ve středu 22. 7. totiž vytvoříme videomost mezi Plzní a Monsem a pozdravíme se s kolegy z Belgie,“ prozrazuje děkan fakulty doc. Mištera.

Široká veřejnost je také zvána na krátkou výstavu prací účastníků jednotlivých kurzů letní školy, která se uskuteční vždy v pátek od 14 do 15 hod. v ateliérech FDULS.

„Během letní školy budeme také tvořit společné dílo ve virtuálním prostředí – do interaktivního projektu zvaného Poietic Generator, jehož autorem je francouzský umělec Olivier Auber, jeden z přednášejících v cyklu ArtComTec, se může přes QR kód či webovou stránku zapojit kdokoli a v reálném čase s ostatními připojenými účastníky společně tvořit,“ přidává další zajímavost letošního ArtCampu jeho ředitel děkan Josef Mištera a zve k zapojení i širokou veřejnost. Čím více lidí se do projektu zapojí, tím zajímavější je výsledný virtuální obraz.

Harmonogram doprovodného programu, kam patří i večery ve formátu PechaKucha, kde se představí čeští i zahraniční hosté letní školy, je stejně jako další informace k jednotlivým bodům programu k dispozici na www.fdu.zcu.cz/artcamp v sekci Aktuality.