BAU 09: hlavní evropský veletrh věnovaný "budoucnosti stavebnictví"

Úterý, 6. Leden 2009 - 2:08
| Napsal:

Obdobně jako v roce 2007 je i veletrh BAU 09 kompletně vyprodaný a bude se konat v 17 veletržních pavilonech mnichovského výstaviště na celkové výstavní ploše 180.000 m². Veletrh BAU se bude konat ve dnech 12. až 17. ledna 2009 a stane se již zanedlouho opět největší evropskou přehlídkou pro architekturu, stavební materiály a systémy. Novinky ze svého oboru bude prezentovat přes 1.800 vystavovatelů ze 40 zemí.

Omlouváme se. Tento článek neobsahuje fotoalbum.
Fotoalbum: 

Zájem o účast na veletrhu BAU je tak velký jako nikdy předtím. „Jsme kompletně vyprodaní“, říká Markus Geisenberger, který je manažerem veletrhu BAU u pořádající společnosti Messe München. Dle zkušeností se ale týdny a měsíce před veletrhem firmy přihlašují a odhlašují, mění plochu, takže šance na účast se vždy naskytne“ říká Geisenberger.

Poptávka po větší ploše

Veletrh BAU byl již v podstatě vyprodaný jeden rok před svým zahájením, důvodem byla poptávka stálých vystavovatelů po větší ploše. „Více plochy“ – toto přání bylo neustále sdělováno vedení veletrhu, ve většině případů toto přání bylo i splněno. K tomu se vrátily firmy, které se v r. 2007 veletrhu BAU neúčastnily. A k tomu prospěl také konjukturální vývoj celého evropského stavebnictví. Geisenberger: „Situace není vždy jednoduchá, neboť jsme ohraničeni krytou výstavní plochou o velikosti 180.000 m². Na druhé straně se ukazuje, že vysoká poptávka po účasti na veletrhu BAU způsobuje také jeho vyjímečnost a postavení v marketingovém mixu přihlášených firem.“

Jasná pozice

Veletrh BAU již dávno není jen veletrhem stavebních materiálů. Veletrh prezentuje, ve své jedinečnosti v Evropě, nejen architekturu a materiály, ale také systémy pro stavební průmysl a výstavbu objektů, dále výstavbu bytů a vnitřní stavbu. V tomto smysly má veletrh i svůj nový podtitul: „architektura, materiály, systémy“. Veletrh BAU tak prezentuje celý proces stavebnictví od architektonického plánování až po technickou realizaci“, říká Markus Geisenberger.

Rozsáhlá nabídka

Veletržní nabídka BAU 2009 zahrnuje tradičně celou paletu od plánování, přes stavění až po tvorbu. 17 veletržních hal je oborově členěno dle stavebních materiálů a oborových témat.

 • V halách C1, B1, B2 a B3 půjde o fasády a fasádní systémy, stavební prvky a stavební systémy především z hliníku a oceli, k tomu ochrana před slunečním zářením a řešení pro automatizaci budov a jejich řízení. Tento obor, který zahrnuje přes 40.000 m2 výstavní plochy, zahrnuje také kompletní paletu bran, pohonů bran, stejně tak stroje a nářadí ke zpracoání hliníku a oceli.
 • Téma výtahy a jezdící schody se prezentuje na veletrhu BAU ve spolupráci se stejnojmenným odborným svazem při VDMA.
 • Na výstavní ploše 1.000 m² v pavilonu C1 vystavují vedoucí výrobci svoje výrobky, jejich bezpečnost, komfort a design. Těžiskem prezentace těchto výrobků je, jak inteligentní výtahová řešení mohou být integrována do celkového architektonického konceptu budovy.
 • Vedoucí podniky mezinárodního sklářského průmyslu budou v pavilonu C2 prezentovat nejnovější produkty v oboru sklo, architektura skla. „Visions of Glass“ zní motto na náročně vytvořených expozicích.
 • Dveře a okna ze dřeva, umělých hmot, skla a hliníku stejně tak zámky a kování pokryjí výstavní plochu o rozloze 26.000 m² v pavilonu C3, C4 a B4. Odborné publikum najde výrobce a dodavatele v bezprostředním sousedství. Důležitým tématem zde bude bezpečnost budov. Představeny budou různé koncepty a systémy, od zabránění mechanického vloupání přes elektronické pozorování až po ochranu před ohněm a varvné signalizační systémy.
 • Rozhodujícím faktorem při plánování budovy je energetická a solární technika. Témata úspory energií a její znovuzískávání se táhne jako červená nit všemi pavilony, koncentruje se v hale B3, kde vystavovatelé ukazují, jak se různá fotovoltaická řešení a solární termie architektonicky dají zakomponovat do náročného opláštění budov.
 • Obdobně svůj vlastní obor tvoří v pavilonu C3 informační technologie ve stavebnictví tzv. BAU IT, na ploše asi 5.000 m² se zde objeví největší přehlídka tohoto druhu v Evropě. Vedoucí výrobci zde prezentují svoje softwarová a hardwarová řešení pro všechny stavební činnosti.
 • Hala B5 prezentuje rozsáhlou nabídku výrobků ze dřeva a umělé hmoty. Zde se bude jednat o výstavbu ze dřeva nejen ve vnitřní výstavbě a o materiály ze dřeva. Celé spektrum podlahovin – od elastických (linoleum, PVC, kaučuk, korek) a textilních přes lamináty až po parkety – je kompaktně a přehledně umístěno v pavilonu B6 a zčásti v pavilonu A6 na ploše 12.000 m².
 • Dlažba a keramika jsou tradičně na veletrhu BAU umístěny v hale A6. Vedoucí výrobci, mezi nimi z Německa, Itálie, Španělska, Turecka a Spojených Arabských Emirátů ukáží nejnovější kreace pro tvorbu vnitřního prostoru, především v oboru koupelna a sanita.
 • Stavební chemie je soustředěna v hale A5 a také částečně v hale A4 na výstavní ploše 16.000 m². Vedoucí výrobci ukáží, jak se dá použít jejich rozsáhlý sortiment ve stavebnictví např. na fasádách - od izolačních a zvukově izolačních látek přes čistící, lakovací látky, barvy a lepidla.
 • Kromě toho najdou návštěvníci v hale A4: přírodní kámen, umělý kámen, jako i řešení pro tvorbu vnějšího prostoru (Urban Design).
 • Střešní krytiny a okna obsadí kompletně celou halu A3. Cihlářský průmysl předvede celý svůj repertoár - od zdiv přes stropnice až po kompletní části budov.
 • Obor kámen se prezenuje na ploše 22.000 m² v pavilonu A1 a A2. Zahrnuje kameninu, vápenec, beton, BIMS, cementové stavební prvky, dlážděnou podlahu a izolační látky. Tématu trvalé stavění věnuje veletrh BAU opět svůj vlastní výstavní obor v pavilonu B0. Za podpory Spolkového ministerstva dopravy, výstavby a rozvoje měst a Spolkového pracovního kruhu Renovace starých staveb se mohou návštěvníci informovat o všech aspektech sanace a modernizace budov.

Detailní informace k rozdělení hal dle oborů nahdete na www.bau-muenchen.com v rubrice „BAU auf einem Blick“.


Propojení C-pavilonů přes vchod Nord

Haly C1 až C4 budou kompaktně propojeny přes zcela novou infrastrukturu vchodu Nord. Zde bude možnost přímého napojení k parkovacím plochám s více než 7.000 parkovacími místy, z toho 4.500 v Parkhaus West. Také autobusy, které budou přijíždět z letiště přijedou přímo ke vchodu Nord. Navíc budou mít přístup vozy taxislužby k severním pavilonům C.

Přehlídka všech materiálů na veletrhu BAU 2009 a témat nabídne různé možnosti řešení při úsporách stavby, a to především architektům, plánovacím inženýrům a projektantům. Tato vedoucí témata veletrhu BAU 2009 jsou: energeticky efektivní stavění, trvalé stavění a bezbariérové stavění.

Široká nabídka veletrhu BAU 2009 je cílově orientovaná na ty skupiny návštěvníků, které se účastní procesu plánování a tvorby:

 • Plánování: architekti, inženýři, architekti vnitřku, architekti přírody, statici, komunální a státní schvalovací úřady
 • Investoři: společnosti na stavbu bytů, stavebníci, komunální sféra, správci nemovitostí, správci bytových fondů, makléři
 • Stavební řemeslníci: podlaháři, pokrývači, obkladači, skláři, stavitelé krbů, klempíři a lakýrníci, zahradní architekti, malíři, zedníci, montéři, zpracovatelé kovů, kováři, zámečníci, stolaři, štukatéři
 • Obchodníci: odborný obchod se stavebními hmotami


Veletržní fóra: „Budoucnost stavění“ a „MakroArchitektura“

K prezentacím vystavovatelů je nutné připočítat také dvě veletržní fóra veletrhu BAU 2009, která jsou důležitá především pro plánovače, architekty, developery a investory. Fórum „Budoucnost stavění“ v hale C2 se bude denně zabývat různými přednáškami na téma „Megacities“, „Energie a Architektura“, „Bydlení dnes a zítra“, „Solární stavění“, „Dobývání vizí“ a „Emerging Stars“. Veletrh BAU prezentuje toto fórum ve spolupráci se Spolkovou komorou architektů a odborným vydavatelstvím Gütersloh. Toto fórum bude podpořeno ze strany Deutschen Steinzeug Agrob-Buchtal, dále Informačním centrem Beton, stejně tak firmou Saint-Gobain Isover.
Fórum „MakroArchitektur“ v pavilonu A6 se koncentruje na dialog mezi architekty a průmyslem. Převládající témata jsou tvorba vnitřního prostoru a vnitřní architektura. Na programu jsou denně různé přednášky pod titulkem „Materiál a výrobek“, „Barva a ornament“, „Povrch a Inovace“, „Budova a Detail“, „Fasády a jejich funkce“, „Architektura a zodpovědnost“. Partnerem veletrhu BAU při tomto projektu je Svaz německých architektů a odborný časpis pro architekty AIT. Fórum bude podpořeno firmami bulthaup a Egger Holzwerkstoffe.

Referenti v obou fórech jsou v první řadě renomovaní architekti, plánovači a stavební inženýři. Všechny přednášky budou simultáně tlumočeny z němčiny do angličtiny. Obě fóra zprostředkují nejen informace, nýbrž také pozvou se svým stylem Lounge k odpočinku. Ve spojení s hodnotným kafé-barem v areálu fór slouží toto místo také jako Meeting-Point a komunikační centrum pro návštěvníky. Fóra jsou volně přístupna, návštěva fóra je zahrnuta ve vstupence veletrhu BAU.


Zvláštní ukázky

Témata orientovaná do budoucna budou představena ve speciálních výstavních oborech formou zvláštních ukázek.
 

 • Trvalá stavba: V hale B0 najdete všechny iniciativy k tomuto tématu shrnuty. Příklady témat: diagnóza budov; bezbariérové stavění; rozpoznání škod, odstranění ndostatků; energeticky úsporná stavění; nařízení a zákony pro modernizaci budov; financování podpora. Pod mottem „Trvalá stavba“ najdete denně přednášky, semináře und workshopy. Všechny přednášky budou simultáně tlumočeny z němčiny do angličtiny.
 • Bezbariérové stavění: Společně s iniciativou „Život bez bariér“ pořádá veletrh BAU v pavilonu A4 zvláštní ukázku na toto téma. Jde zde o tvorbu různých bytových prostor, ale také formy bydlení, jako např. bylení přesahující generace. Dalšími tématy jsou „Řízení & Automatizace“, „Bezpečnost & Inovace“, „Koupání & Wellness“ stejně tak „Tvorba venkovního prostoru“. Nadto budou prezentovány výrobky, které jsou učeny především lidem starším a lidem se sníženou tělesnou pohyblivostí.
 • Euro-Vise oken a dveří: Zvláštní ukázky ukazují v hale C3 řešení moderních stavebních prvků pro specifické požadavky různých zemí. Podle do budoucna orientovaných stavebních projektů bude prezentováno nasazení inovativních oken, dveří a stavebních prvků v různých regionch – od ochrany tepla v Sibiři až po ochranu před sluncem v jižní Evropě. Vystaveny budou konstrukce s technickými údaji, které budou umožňovat srovnání požadavků na konstrukce vč. technických údajů na důležitých trzích Evropy. Tato zvláštní ukázka bude pořádána ve spolupráci s ift Rosenheim, Messe München a vedoucími výrobci.
 • Budoucnost stavby ze dřeva: Ve spolupráci s Nemeckou společností výzkumuý dřeva se bude na veletrhu BAU prezentovat celá řada projektů, které pod titulem „Holzbau der Zukunft“ podporuje Bavorské ministerstvo hospodářství. Přitom se budou pod halvičkou Technické university v Mnichově prezentovat různé instituce a výzkumné ústavy s odbornými svazy dřevařského průmyslu. Prezentovány budou výsledky 20 projektů na téma „Ochrana před ohněm“, „Fasády“, „Energetická, klimatizační a strojní technika“ stejně tak i „Nové stavební prvky a materiály“.
 • Italský Design: Ve spolupráci s veletrhem Abitare il tempo (veletrhem pro vnitřní stavby a design ve Veroně), představí se na veletrhu BAU 2009 zvláštní ukázka italského designu pod názvem„Italian Design“. V hale A6 se bude prezentovat na ploše 250 m² vysoce hodnotný architektonický projekt. Přitom se bude jednat o vítěze designové tvorby právě na veletrhu Abitare il Tempo.


Soutěže a ceny

V rámci veletrhu BAU 2009 bude předána řada cen pro architekty a inženýry, např.

 • Cena 1:1 „První dům“, vypsaná časopisem Bauwelt, Berlin
 • Cena „DETAIL“ „Estetika a konstrukce“ vypsaná mnichoským časopisem pro architekty DETAIL
 • poprvé: Archi-BAU-Awards a ARCHI-Clips-Awards ve spolupráci s onlin portály www.archi-europe.com und www.architube.tv
 • „Cena za produktivní inovační praxi při starých stavbách“ ve spolupráci s Bundesarbeitskreis Altbauerneuerung (BAKA) a vydavatelstvím Gütersloh „Německá cena fasád 2009 za vynikající zadní větrání fasád“ pod záštitou FVHF v rámci Německých dní fasád
 • Bavorská cena inženýrů udělovaná Bavorskou komorou inženýrů
 • Cena za inovaci AIT ve spolupráci se stejně jemnovaným odborným časopisem
 • Soutěž „Stavěno dle IT – zaměstnání budoucnosti“ ve spolupráci s BMWi/RKW, hlavním svazem Německého stavebního průmyslu a Centrálního svazu německých stavbních řemesel.
 • Oskary za stavební materiály, vypsané a předávané nakldatelstvím Duisburger Verlagshaus Wohlfarth.


Další informace ke zvláštním ukázkám a soutěžím a cenám najdete na webových stránkáh veletrhu BAU 2009.

Klíčová slova: