Den Architektury láká na prohlídky a bohatý program v 62 městech po celé republice

Datum konání: 01.10.2016 (Celý den) - 02.10.2016 (Celý den)

Pondělí, 19. Září 2016 - 8:46
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

Prozkoumat zapomenuté stavby, poznat své nejbližší okolí z jiné perspektivy, objevit architektonické skvosty od středověku přes 19. století, funkcionalismus, brutalismus až po současnost, nebo se podívat do interiérů i míst, která jsou běžně veřejnosti nepřístupná – to vše umožní bohatý program letošního Dne architektury, a to již tradičně v první říjnový víkend.

Den Architektury 2016 – foto © KRUH o. s.

Kdy: 1. října 2016 – 2. října 2016
Kde: celá Česká Republika

Do letošního Dne architektury se zapojuje více než 200 architektů a odborníků, kteří v roli průvodců přichystali na 150 akcí v Čechách i na Moravě – komentované prohlídky, cyklovyjížďky, workshopy pro rodiny s dětmi, besedy, happeningy i videoprojekce proběhnou pro veřejnost opět zdarma.

Den architektury bude doprovázet až do středy 5. října přehlídka Film a architektura v pražském kině Světozor, na jehož dramaturgii se podílí a osobně některé filmy uvede i známý propagátor architektury Adam Gebrian. Závěr oslav Mezinárodního dne architektury vyvrcholí 6. října přednáškou renomované architektky Liesbeth van der Pol, která vede ateliér Dok Architecten a působila jako nizozemská královská architektka. Festival pořádá spolek Kruh v úzké spolupráci s místními experty a iniciativami. Podrobné informace k programu jsou k dispozici na www.denarchitektury.cz.

Program šestého ročníku Dne architektury má hned několik tematických linií a opět se do něj zapojují i dvě města na Slovensku. Největší nabídku akcí a prakticky celodenní setkání s architekturou přichystali organizátoři v Brně, Šumperku, Hořicích a v Praze. O tom, že současná architektura může formovat i historická města, předloží důkaz průvodci po Slavonicích či Černošicích. Právě v těchto městech nacházíme četná unikátní propojení starého i nového. Řada procházek po celé republice tak povede po některých nominovaných objektech na letošní Českou cenu za architekturu.

Pro mnohé stále kontroverzní socialistická architektura, která náš životní prostor zásadně ovlivnila a ovlivňuje, skrývá netušené perly. Jednou z nich je i sídliště v Brně Lesné, jehož areál Obzor bude možné naposledy zažít v původní podobě. Další okruh vycházek a diskuzí se bude věnovat průmyslovému dědictví – účastníky provede po sklárnách Josefova Dolu. V Praze se otevřou běžně nepřístupné a velkolepé vysočanské tovární budovy včetně areálu továrny Praga připomínající opuštěné chrámy. V Praze se dále mezi četnými akcemi koná například procházka mezi vilami pražských umělců na Ořechovce či prohlídky po stopách architekta Karla Pragera, lidé tak mohou objevit například jeho neznámou technickou stavbu – kotelnu ve Všeobecné fakultní nemocnici.

Pro festivalové motto si pořadatelé tentokrát vybrali výrok slavného architekta Miese van der Rohe „méně je více“. „Kvalita je lepší než kvantita, někdy je lepší postavit méně s rozmyslem než více. Je to stále platné a chceme tím upozornit na některé dnešní necitlivé rekonstrukce domů nejen na českém venkově a zejména častou preferenci ceny před kvalitou na architektonických soutěžích,“ říká k letošnímu mottu zakladatelka Dne architektury, předsedkyně pořádajícího spolku Kruh, letos nominovaná na cenu Architekt roku 2016, architektka Marcela Steinbachová.

Na přípravě Dne architektury se podílí vedle členů Kruhu i řada dalších významných spolupracovníků a architektů z center i regionů, mezi jinými historikové a propagátoři architektury Miroslav Pavel, Lukáš Beran, Adam Gebrian či Richard Biegel, na festivalu vystoupí architekt David Vávra nebo Vladimír 518.

Pořadatelé Dne architektury napomáhají rozšíření obecného povědomí o důležitosti zodpovědného přístupu veřejnosti všude tam, kde člověk utváří své okolí, své místo k životu a práci. Akce v průběhu času spoluiniciovala několik architektonických soutěží a vzniklo několika místních spolků a iniciativ v regionech, kde se bez jakékoli vazby na státní samosprávu starají o kvalitu životního prostoru, vstupují do diskuzí a stavebních řízení, rozporují návrhy nebo spolupracují na pozitivních změnách či rekonstrukcích budov či pořádají různé kulturní akce a diskuse.

Více informací: web DA / Facebook DA / profil organizátorů