Digitální technologie ve službách kulturních institucí

Datum konání: 13.10.2015, 16:00 - 18:00

Úterý, 22. Září 2015 - 9:43
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

Francouzský institut v Praze připravil konferenci o digitálních technologiích ve službách převážně knihoven a muzeí, jakožto kulturních institucí. Diskutovat se bude již 13. října ve Studiu Hrdinů, spadající pod Národní Galerii.

Francouzský institut v Praze - foto © IFP

Digitální technologie ve službách kulturních institucí (knihovny, muzea) / Les grands équipements culturels au défi du numérique (bibliothèques, musées)

Místo: Národní Galerie – Studio Hrdinů, Dukelských Hrdinů 530/47, 170 00 Praha 7-Holešovice
Den: 13.10.2015 (16-18h)
Konference je simultánně tlumočena

Produkce a sdílení znalostí v digitálním věku

Nové informační a komunikační technologie umožňují téměř okamžitý přenos informací na jakoukoliv vzdálenost, což má za následek prudký nárůst přenesených dat a hluboce proměňuje lidské chování, mezilidské vztahy či vnímání světa a vytváří nové způsoby komunikace, výměny a sdílení informací.

Tento technologický vývoj je doprovázen hlubokou proměnou ekonomického prostředí, od modelu, který privileguje vlastnictví, se tak dostáváme k modelu sdílení, který klade důraz na dostupnost produktů a služeb.

V rámci regionální spolupráce mezi Francouzskými instituty ve Vídni a v Praze si tento cyklus konferencí klade za cíl poukázat na podmínky vytváření a sdílení znalostí ze společenského, ekonomického a kulturního hlediska.

Program přednášek

Přednášející: Odile Grandet (Campus Condorcet)
Název příspěvku: Digitální knihovna na univerzitách : jaké má místo a využití ( 20min)
Abstract: Odile Grandet dlouhá léta působila v celé řadě kulturních institucí, mimo jiné působila jako ředitelka Knihovny Francouzského institutu v Londýně nebo jako ředitelka Digitální knihovny Muzea Quai Branly.
V současné době má na starosti přípravu koncepce Knihovny Campusu Condorcet sdružující na 10 univerzit a vysokých škol, který se otevře v roce 2018. Její příspěvek se bude zabývat aktuální pozicí digitálních sbírek na univerzitách.

Přednášející: Mélanie Leroy-Terquem (Bibliothèque nationale de France)
Název příspěvku: Gallica – digitální knihovna v době sociálních sítí
Abstract: Digitální knihovna Gallica, jedna z největších digitálních sbírek na světě, zahrnuje na 2 miliony položek (od knih, přes současné rytiny až po staré mince).
Melanie Leroy-Terquem pohovoří na téma zpřístupnění a propagace digitální knihovny skrze sociální sítě, ale také o tom, jak využít Facebook nebo Twitter pro aktualizaci informací o jednotlivých položkách prostřednictvím odborných zájmových skupiny.

Přednášející: Candice Chenu (Musée du quai Branly)
Název příspěvku: Muzejní sbírky a vistuální výstavy: vstříc novým návštěvníkům (20min)
Abstract: Candice Chenu je v muzeu Quai Branly pověřená stykem s veřejností. Ve svém příspěvku se bude zabývat klíčovou otázkou, kterou si pokládají instituce v dnešní době: jakým způsobem oslovit lidi, které do knihoven nebo muzeí nezavítají.
Digitalizace sbírek a jejich zpřístupnění prostřednictvím virtuálních výstav se v tomto kontextu stává důležitým článkem v otázce demokratizaci a zpřístupňování kultury.

Registrace: katarina.hornackova [at] ifp.cz
Francouzský institut v Praze