Do Prahy poprvé přijede indická architektka Anupama Kundoo a italští C+S architects

Datum konání: 05.04.2018, 19:30

Pondělí, 12. Březen 2018 - 22:32
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

Mezinárodně uznávaná indická architekta Anupama Kundoo poprvé přijede do Prahy. Na přednášce, která se uskuteční ve čtvrtek 5. dubna v prostoru CAMP – IPR Praha, bude hovořit o problematice rychlého rozvoje měst a dostupnosti bydlení. Její přednášku doplní italský ateliér C+S architects, jenž se mimo jiné věnuje otázkám, jak začlenit současnou architekturu do starých struktur. Oba pozvaní hosté úspěšně vystavovali na Benátském biennale architektury 2012, do kterého si je vybral držitel Pritzkerovy ceny Alejandro Aravena. Přednášku pořádá spolek KRUH.

Anupama Kundoo, Atul Shah House. Zdroj: KRUH
Fotoalbum: 

„Moje návrhy nejsou motivované strachem, že svět jednou skončí, nýbrž hledáním cest, jak s tím, co máme, udělat co nejvíce,“ říká Anumapa Kundoo, která dlouhodobě žije ve Španělsku. Na své první pražské přednášce bude hovořit o dostupnosti bydlení, poškozování přírodních zdrojů a důležitosti vzdělání. „Znalosti propůjčují moc. Projekty budoucnosti musí být citlivé k životnímu prostředí a zároveň mít socio-ekonomický přínos. V současném kontextu překotné urbanizace je dostupnost bydlení, nejen z hlediska peněz, ale i z hlediska dopadů na životní prostředí, čím dál důležitějším tématem. Musíme se naučit rozlišovat mezi skutečně potřebným a nadbytečným, aby města nejen přežila, ale i prospívala,“ doplňuje k tématu své přednášky.

Anupama Kundoo se zaměřuje na výzkum materiálu a experimenty s architekturou, která má malý dopad na životní prostředí a odpovídá socio-ekonomickému kontextu. Mnoho staveb Anupamy Kundoo najdeme v Indii, ale své architektonické, výzkumné i pedagogické projekty realizuje po celém světě (Berlín, Londýn, NYC, Brisbane, Madrid). V současnosti působí jako profesorka na IE University v Madridu. Její práce zasahuje i do oblasti urbanismu a územního plánování, zkušenosti má především s problematikou překotné urbanizace, o které také intenzivně píše. Anupama Kundoo v rámci cyklu přednášek Jiná perspektiva zastupuje ženy v architektuře.

Kundoo

Druhým hostem bude italské studio C+S architects, jehož hlavními architekty jsou Carlo Cappai a Maria Alessandra Segantini. Ateliér pracuje v různých oborech architektury: od krajinářské tvorby a urbanismu přes navrhování objektů různého měřítka až k interiérovému designu, a to jak pro soukromý, tak i veřejný sektor. C+S architects získali řadu architektonických ocenění, byli mimo jiné nominováni na Cenu Mies Van der Rohe 2009 či vystavovali na 8. Biennale architektury v Benátkách, kde zaujali svoji červenou stezkou nazvanou „aequilibrium“. V instalaci se architektům podařilo začlenit současnou architekturu do starých struktur.

Cyklus přednášek Jiná perspektiva představí v letošním roce desítku architektů z Německa, Francie, Španělska či Itálie. „Oslovili jsme další výrazné osobnosti, které doplňují předchozí cyklus, který představuje jedinečné a výjimečné počiny na poli architektury a tvorby měst. Letošní rok se dotkneme například tématu sociálního bydlení a stavění ve válečných zónách, destruktivismu, plánování měst a dalších oblastí architektury,“ doplňuje Marcela Steinbachová.

C+S

Více informací k dubnové přednášce naleznete na www.kruh.info. Přednáška proběhne 5. dubna od 19.30 hodin v angličtině bez tlumočení, cena lístku je 80 Kč pro studenty a 100 Kč pro dospělé. Lístky jsou v předprodeji v síti GoOut.