Festival Film a architektura 2018 proběhne ve 20 městech

Datum konání: 29.09.2018 (Celý den) - 05.10.2018 (Celý den)

Neděle, 22. Červenec 2018 - 20:21
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

Mezinárodní festival Film a architektura už posedmé představí v Praze a ve dvacítce českých a moravských městech filmy o architektuře, urbanismu a designu. Uvede snímky o japonské architektuře, veřejném prostoru i slavných architektonických stavbách z pohledů lidí, kteří v nich žijí. Vybrané snímky uvede propagátor architektury Adam Gebrian. Poznejte architekturu skrze filmové plátno od 29.9. do 5.10. 2018.

Mezinárodní filmový festival Film a architektura, který se koná souběžně s festivalem Den architektury, se letos poprvé rozrostl do dvaceti českých a moravských měst. Hlavní osu programu tvoří celovečerní autorské filmy se zaměřením na architekturu, život ve městě a design. Festival stejně jako v loňském roce otevře slavnostní festivalový warm-up. Ve čtvrtek 20. září se v pražském kině Světozor bude v české premiéře promítat životopisný snímek Eames: The Architect and The Painter, jenž představí manželskou dvojici Charlese a Ray Eamesovy. Eamesovi jsou považováni za nejvýznamnější americké designéry 20. století a jejich ikonický nábytek se vyrábí dodnes.

Festival Film a architektura je rozdělený do několika programových sekcí. Zaměřeno na Japonsko odpoví na otázky, jak vypadají domovy Japonců, proč si libují v minimalismu a proč se rádi obklopují přírodou. V rámci sekce se bude promítat například film Tadao Ando: From Emptiness To Infinity, jenž je portrétem světového mistra japonského minimalismu, přirozených linií a tradičního řemesla. Ando, nositel prestižní Pritzkerovy ceny,proslul využitím původních materiálů, zejména pohledového betonu, který se objevuje i na sakrálních stavbách, jako jsou např. Vodní chrám v Awadži či Chrám světla v Ósace. Jeho stavby jsou k vidění nejen v Japonsku, ale i v Itálii, Německu, Francii či USA. Od režisérské dvojice Beka & Partners, jejichž díla jsou mimo jiné ve stálé sbírce newyorského muzea MoMA, diváci uvidí jejich nejnovější film Moryama-San – první film onoise hudbě, zálibě v artistickém čtení, němých filmech, ohňostroji a japonské architektuře. Druhý film ze stejné režisérské dílny, který bude festival promítat, je Voyage Autour de la Lune– urbanistický deník a intimní příběh města Bordeaux. 

Komu patří město? Státu, politikům, developerům či občanům, kteří prostor denně obývají a využívají? Nejen tyto otázky si kladou filmy z další festivalové sekce. Diller Scofido + Renfro Reimagining Lincoln Center and the High Linepojednává o úspěšné revitalizaci The High Line, kdy se studiu Diller Scofidio a krajinnému architektu Jamesi Cornerovi podařilo unikátním způsobem spojit veřejný život uprostřed pulzujícího New Yorku s přírodou. Nizozemský snímek Why We Cyclebude z pohledu architektů, ale i psychologů a sociologů vyprávět o vztahu Holanďanů ke kolům.

S festivalem Film a architektura dlouhodobě spolupracuje také propagátor architektury Adam Gebrian. Ten pro letošní rok vybral několik snímků. Od Berlínské filharmonie přes pařížské Centre Pompidou až po Kahnův Salk Institut v Kalifornii a další zachycuje šest režisérů (Robert Redford, Wim Wenders, Karim Ainouz, Michael Glawogger, Michael Madsen, Margreth Olin ) svůj pohled na tyto epicky konstruované budovy. Snímek Katedrály kultur představuje z různých pohledů, coby nám budovy řekly, kdyby mohly hovořit. Díky 3D projekci budou diváci moci okusit reálnýprožitek z prostředí nejslavnějších institucí. 

K vidění bude i projekce filmu Last Exit Alexanderplatz, jenžzachycuje probíhající, ale politicky zpochybňovaný a dosud neúspěšný pokus o transformaci bývalého východoněmeckého náměstí Alexanderplatz na špičkovou obchodí čtvrť podobnou Manhattanu. Ve filmu vystupuje mimo jiné významný německý architekt Prof. Hans Kollhoff, který přijal 4. října pozvání do Prahy a po promítání naváže svou přednáškou.

Festival proběhne ve 20 českých městech souběžně s festivalem Den architektury. Vybrané filmové projekce jsou zdarma. Více informací najdete na www.filmarchitektura.cza na facebookových stránkách festivalu. Pořadatelem festivalu je KRUH z. s., který se už 18 let věnuje popularizaci architektury v České republice.

Klíčová slova: