Festival Film a architektura: bydlení na ostrově z recyklovaných pet lahví

Datum konání: 01.10.2016 (Celý den) - 05.10.2016 (Celý den)

Úterý, 20. Září 2016 - 9:14
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

Kde bydlí slavní architekti? Jak se žije na ostrově z recyklovaných pet lahví nebo v brutalistickém komplexu Barbican? Jaký byl architekt Mies van der Rohe a jaký osud potkal rodinu a vilu Tugendhat? Odpovědi nejen na tyto otázky nabízí šestý ročník festivalu Film a architektura pod hlavičkou Dne architektury, který zve začátkem října do pražských kin na premiérovou přehlídku dokumentárních filmů o architektuře a urbanismu.

Den architektury 2016, ilustrační foto – foto © archiv organizátorů

Kdy: 1. října 2016 – 5. října 2016
Kde: Kino Světozor, Kino 35 (Francouzský institut v Praze) a Prague Gallery

podrobné informace k programu jsou k dispozici na webu DA / profilu organizátorů

rezervace vstupenek na kinosvetozor.cz a ifp.cz
vstupné 100 Kč, snížené 80 Kč / konference Perspektivy filmů
o architektuře v kině Světozor a projekce v Prague Gallery je zdarma

Milovníci filmů a architektury mohou zhlédnout například kultovní snímek Pohrdání s Brigitte Bardot v hlavní roli, jenž byl natočený ve slavné vile Malaparte na ostrově Capri. Architekt Adam Gebrian osobně na festivalu uvede snímky věnované slavným architektům, kteří ho inspirují. Součástí filmové přehlídky je i mezinárodní konference Perspektivy filmů o architektuře v zemích Visegrádu, která se uskuteční díky podpoře Mezinárodního visegrádského fondu 4. října v pražském kině Světozor.

„Neustále se zvyšující zájem o život ve městě, veřejný prostor a kvalitní architekturu je patrný i v nárůstu filmů s touto tématikou, proto Kruh již po šesté pořádá v návaznosti na Den architektury festival Film a architektura, který kromě projekcí v kině Světozor a v Kině 35 nabídne také konferenci na téma Perspektivy filmů o architektuře v zemích Visegrádu“, říká předsedkyně pořádajícího spolku Kruh, architektka nominovaná na Architekta roku 2016 Marcela Steinbachová.

Většina filmů je zahraničních a až na pár výjimek jde o tuzemské premiéry, které jinde než na festivalu nejsou k vidění. Hlavním těžištěm programu je několik tematických bloků. Dramaturgem prvního je architekt a teoretik Adam Gebrian, který představí biografie svých oblíbených architektů nebo filmy, které ho zaujaly. Diváci se mohou těšit na filmy věnované architektovi Johnu Lautnerovi, Frei Ottovi nebo jedné z nejvýznamnějších architektek v historii Lině Bo Bardi. Projekce doplní osobní úvod a komentář Adama Gebriana.

Blok s názvem Osobnost Miese van der Rohe připomíná 130. výročí narození slavného architekta, autora ikonických staveb jako například Seagram building na Manhattanu, Neue Nationalgalerie v Berlíně nebo vily Tugendhat v Brně.

Blok Můj dům, můj… přináší příběhy domů a jejich obyvatel, umožní nahlédnout do obydlí slavných architektů, do nepřístupných či neobvyklých staveb. Film Where architects live nabídne pohled do soukromí Zahy Hadid nebo Daniela Liebeskinda. Portrét londýnského brutalistického komplexu a jeho obyvatel přináší film Barbicania a utopické vize i radikální řešení obytného prostoru film Mikrotopia.

Pohrdání Jeana Luca Godarda je letošním příspěvkem k sekci Archi.Kult, která zahrnuje filmy zásadní nejen pro filmové fanoušky, ale i pro příznivce architektury. Film o rozpadu vztahu se proslavil nejen díky Brigitte Bardot v hlavní roli a herecké účasti režiséra němých filmů Fritze Langa, ale dodnes fascinuje diváky také úchvatnými záběry slavné vily Malaparte na ostrově Capri.

Na festivalu budou promítnuty také vybrané filmy z kolekce My Street Films 2016 a to nejlepší z ČR, Slovenska, Polska a Maďarska na téma film a architektura. Blok visegrádských filmů doplní veřejná konference Perspektivy filmů o architektuře v zemích Visegrádu, které se zúčastní zahraniční hosté i řada domácích odborníků. Po celou dobu festivalu budou diváci moci v Café Jedna ve Veletržním paláci zdarma zhlédnout videoinstalaci Haruny Honcoopové Na věčné časy II. o mizení staveb postavených za minulého režimu.

Posláním festivalu je srozumitelně přiblížit různorodá témata současné architektury, designu a urbanismu širokému publiku. Festival Film a architektura přináší osvětu i inspiraci a je příspěvkem k debatě mezi architekty, politiky a veřejností o podobě a potřebách naší společnosti.