Festival Sculpture Line opět v červnu promění Prahu v živoucí galerii

Datum konání: 30.09.2016, 22:00

Středa, 4. Květen 2016 - 12:33
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

Česká metropole se po roce opět stane živou a všem otevřenou galerií. Druhý ročník originálního sochařského festivalu SCULPTURE LINE představí v průběhu léta na známých či méně tradičních místech v Praze sochy a instalace renomovaných domácích i zahraničních autorů.

Sochařský festival Sculpture Line - foto © archiv organizátorů

SCULPTURE LINE / Sochařský festival v ulicích Prahy

Kdy: 1. června – 30. září 2016
Kde: Praha

Umělecký ředitel: prof. akad. soch. Michal Gabriel
Kurátor výstavy: PhDr. MgA. Josef Záruba–Pfefferman, Ph.D.
Umělečtí koordinátoři: Helena Fenclová a Michal Trpák

Obyvatelé i turisté se mohou těšit například na sedmimetrový Otazník plující na hladině Vltavy, jehož autorem je japonský umělec Junichiro Ishii, bronzové Koně Michala Gabriela na piazzetě Národního divadla nebo tajemné postavy Kokonů Mexičana Alberta Aragóna Reyese ve Františkánské zahradě. Uměleckým ředitelem festivalu se letos stal uznávaný sochař a pedagog Michal Gabriel. Letošní Sculpture Line začíná 1. června a potrvá do konce září.

„Loňský první ročník nám potvrdil, že podobná akce, která by přinesla aktuální sochařské umění do ulic Prahy v centru i mimo něj, hlavnímu městu sluší," konstatuje zakladatel a ředitel festivalu Ondřej Škarka a dodává: „Festival přichází za obyvateli a návštěvníky Prahy a chce aby se se sochou či instalací potkali v přirozeném prostředí svého každodenního života. Nabízí jim příležitost nového pohledu na známá a všední místa, možnost odkrýt v nich nové a neznámé příběhy." Více informací včetně mapy, anotace jednotlivých soch i přehledu autorů budou k dispozici na www.sculptureline.cz.

SCULPTURE LINE umisťuje současná sochařská díla do veřejného prostoru tak, aby jej doplnila, zvýraznila, dodala mu nový rozměr, příběh, tvář či emoci. Zvídavému pozorovateli nabízí možnost zvolit si místa či trasy, na nichž objeví další souvislosti místa, času a uměleckého díla. Loňský ročník vzbudil zaslouženou pozornost, mezi dvaceti sochami šestnácti autorů zaujala variace na Buddhovu sochu na Letišti Václava Havla, Průzkumníci vznášející se na hladině Vltavy, Sedící figury coby lavička v Botanické zahradě nebo humor nepostrádající Pradleny a Velké prádlo na nádvoří Novoměstské radnice.

Letošní festival představí opět řadu originálních soch a instalací, kromě již zmíněných děl také například tři Manty Michala Trpáka na Novoměstské radnici, Nohy z vody Kurta Gebauera nebo instalaci rakouské umělkyně Ony B Seno už je suché v horách, která poněkud nečekaným způsobem vzdává hold Karlu IV.