Události /

Figurama

Jak ztvárnili lidské tělo, můžete vidět v atriu Nové budovy ČVUT v Dejvicích. Vernisáž již jedenáctého ročníku výstavy Figurama proběhne 8. března 2011 od 18.00 hod. Kromě prezentace figurálních kreseb, vernisáž zahájí módní přehlídka Ateliéru Fashion design UUD Západočeské univerzity v Plzni.

EARCH.CZ , 4. 3. 2011

Mezinárodní projekt Figurama vznikl v roce 2001 z iniciativy akad. mal. Karla Pokorného z Fakulty architektury ČVUT v Praze a výtvarníka Borise Jirků z Ústavu umění a designu ZČU v Plzni. Cílem projektu je mapovat a porovnávat přístup ke ztvárnění lidského těla na jednotlivých vysokých uměleckých školách. Jeho součástí je cyklus výstav doprovázených katalogem, který zároveň slouží i jako výukový materiál. Předchozích ročníků projektu se zúčastnily školy z Japonska, Německa, Rakouska, Polska, USA, Slovenska a Španělska.

„Figurální kresba a malba je nezpochybnitelný vrcholný základní výzkum pro univerzity s výtvarným zaměřením, kdy dochází k poznání a převodu reality do osobité výtvarné řeči. Proč přes figuru? V ní je pro nás nejvíc vizuálních informací, které jsme schopni vnímat a zachytit,“ vysvětluje prof. Boris Jirků ze ZČU. Na univerzitách má výuka kresby různé podoby od zcela anatomické až po expresivní a emotivní záznam. Také délka výuky je různá od dvou po dvanáct semestrů.

„Výstava Figurama nepodléhá sezónním proměnám pro neměnnost svého obsahu. Na rozdíl od všech povrchových oborů jako oděv, grafická vizáž, design a další má v obsahu lidskou figuru, která se mění pouze evolučně. To, že autoři kreseb se projevují různým rukopisem, se dělo vždy a jinak to ani nejde. Divák ocení proměnu metod výuky. Každá škola ji má nastavenou podle osobnosti, která vede daný obor, a v tom je rozdíl,“ říká akad. mal. Karel Pokorný z Fakulty architektury ČVUT.

V letošním roce se výstavy neúčastní školy z USA, čímž odpadl malý formát, který pro ně byl typický. „Uvidíme paralelu mezi polskou Poznaní a Zlínem, kde dochází k zobrazení anatomických informací v tělech figur jakoby zprůhledněním kůže,“ doplňuje akad. mal. Karel Pokorný. Důležitou roli hraje dominantní pozice akademií, kam se hlásí ti nejschopnější kreslíři.

Součástí výstavy budou také práce studentů a pedagogů z Fakulty architektury ČVUT. Akad. mal. Karel Pokorný k tomu dodává: „Figura technickou školu polidšťuje. Tím je potvrzena účelnost oborů, které mají člověku sloužit, ať již jde o architekturu, automobil a nakonec, i když se to nezdá, i kybernetiku. Posledních pár let jakoby na člověka nemyslíme, považujeme jej za samozřejmost. Někdy mám pocit, že člověk překáží. To je omyl z podstaty naší existence. Vraťme člověka, kam patří, do všech společenských oblastí a nehledejme jeho náhradu. Jinak začneme zažívat pocit samoty a zbytečnosti a budeme jen číslem jakýchsi procent, která kvalitu života ve výsledku spíše snižují.“

Letošní kolekci prací můžeme shlédnout na dvou místech univerzitního areálu v pražských Dejvicích – výstavu studentů v Galerii Národní technické knihovny a prezentaci učitelů v nové budově Fakulty architektury ČVUT v Praze.

Výstava probíhá pod záštitou místopředsedy vlády a ministra zahraničních věcí ČR Karla Schwarzenberga a rektora ČVUT prof. Václava Havlíčka.

 

výstava

Název  Firama 2011

Kdy  8. 3.-30. 3. 2011

Kde  Národní technická knihovna Praha, Technická 6, Praha 6

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři