Galerie VI PER otevře výstavu Krajiny Logistiky zaměřenou na rostoucí areály skladišť

Datum konání: 13.02.2019 (Celý den) - 06.04.2019 (Celý den)

Pátek, 8. Únor 2019 - 0:12
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

Galerie VI PER Vás srdečně zve zahájení výstavy Krajiny Logistiky, kterou připravil tým Kateřina Frejlachová, Miroslav Pazdera, Tadeáš Říha a Martin Špičák. Expozice výstavy se zaměřuje na stále vzrůstající počet skladů vznikajících na okrajích dálnic, uprostřed ničeho a na působení této „logistické krajiny“ na své okolí. Výstava bude v karlínské galerii VI PER k vidění od 13. února do 6. dubna. 

Krajina logistiky, ilustrační obrázek. Zdroj: VI PER
Fotoalbum: 

Nejjednodušší možná architektura podpírá a obaluje složitý komplex triviálních procesů logistiky. Za poslední tři roky se celková plocha skladů u nás zdvojnásobila. Kombinace levné práce, centrální polohy a rozmachu online nakupování tu připravila ideální podmínky pro současný explozivní růst logistických parků. V poměru k HDP jich máme už téměř dvakrát více než v Polsku a třikrát více než v Maďarsku a na Slovensku.

Říkáme-li ale, že rostou sklady, neznamená to ještě, že s nimi rostou i města. Často záleží spíše na vzdálenosti k hranicím než k nejisté kupní síle nejbližšího českého města. Pro řadu mezinárodních skladů podél dálnic a hlavních tahů nehraje příliš velkou roli, jestli jsou u Plzně, Prahy nebo Ostravy. Bývají stavěny v odloučených „ostrovních“ lokalitách, bez přístupu k pravidelné veřejné dopravě a službám. V takových místech pak pracují, ale často i žijí, tisíce lidí z celé republiky, z Rumunska, Ukrajiny a dalších zemí. Uprostřed ničeho. U dálnice, ale často bez auta. Krajiny skladů, které vídáme míhat se za okny vozidel, mají své obyvatele.

Krajina je médium: umělecké zobrazení, i jeho skutečný předobraz. Objekt a zároveň i nástroj pozorování. Rámec a to, co je v rámci ohraničeno. Nástroj naturalizování politicko-ekonomické situace doby. Výstava nahlíží na téma logistiky pohledem krajin vně a uvnitř skladových areálů o stovkách tisíc metrů čtverečních. Jak se prezentují, co skrývají, čeho jsou součástí a jaký vliv mají na své okolí? Vzniká nová vrstva, drtivě přesahující starý svět, do něhož se musí vejít a který mění. Výstava Krajiny Logistiky tuto novou vrstvu zkoumá dříve, než společně s „přírodními“ alejemi stromů, které ji lemují, vroste se samozřejmostí do našeho podvědomí. Popisuje ji šesti Krajinami, exponáty posouvajícími hranice tohoto klasického žánru, který tak příhodně zobrazuje to, co už je samo jistým druhem zobrazení.

English: VI PER Gallery cordially invites you to attend an opening of the exhibition Logistics Landscapes. The event will take place on Tuesday February 12, 2019 at 7 PM. For more information please visit: http://vipergallery.org/en/

Výstava: 13. 2. – 6. 4. 2019

Vernisáž: 12. 2. 2019, 19:00 

Klíčová slova: