Jiná perspektiva: Ve Světozoru vystoupí architekti z Německa

Datum konání: 03.05.2018, 19:30

Úterý, 17. Duben 2018 - 17:05
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

Jak je možné v současnosti pojímat fasády městských domů, ukáže v květnu architekt Andreas Hild ze studia Hild und K Architekten, které klade důraz na jejich hmatatelnost. Druhým přednášejícím bude Jan Kleihues, jenž bude mimo jiné hovořit o důležitosti výběru vhodných materiálů a o významu řemeslné kvality. Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 3. května v rámci cyklu Jiná perspektiva pořádaném spolkem KRUH v kině Světozor.

Kleihues + Kleihues, Hotel Concorde v Berlíně 2002-2005. Zdroj: KRUH
Fotoalbum: 

Práce architektonického studia Hild und K klade důraz na hmatatelnost fasád městských domů. Jejich hlavním tématem je právě řešení bytových domů ve městech, přičemž jednotlivé realizace vychází především z potřeb uživatelů prostor. Hild und K architekten působí především v oblasti bydlení, stavby kanceláří a komerčních budov. Věnují se také rekonstrukcím stávajících budov a důraz kladou na tvorbu detailu. Studio a jeho práci přijede představit architekt Andreas Hild, který byl jeden z prvních žáků Miroslava Šika na Technické univerzitě v Mnichově a EHT v Curychu, se kterými vytvořil koncept analogické architektury. Tedy architektury, která propojuje staré s novým.

Hild und K jsou představují výjimečný přístup k tomuto tématu. Pracují s povrchy omítek, vyvíjejí nové možnosti jejich používání, uplatňují na fasády ornamenty, prolamování nebo novodobě pracují s historickými motivy.  Výsledkem jsou nezaměnitelné budovy s vlastním charakterem.


Hild und K, studentské koleje v Augsburgu, realizace 2014

Druhým přednášejícím bude Jan Kleihues ze studia Kleihues+Kleihues. Ten na přednášce O poloze – funkci – pořádku a svobodě krásy představí své zásadní berlínské projekty. „Naše stavby vždy vycházejí z kulturního kontextu a odrážejí specifické vlastnosti konkrétního místa. Funkčnost návrhů a trvalost konstrukcí jsou základem hospodárného i ekologického využívání dostupných zdrojů. Přikládáme velký význam výběru vhodných materiálů a zajištění řemeslné kvality veškerých stavebních prací až do nejmenšího detailu,“ říká k práci studia Jan Kleihues. 

Dvouletý cyklus přednášek Jiná perspektiva představuje jedinečné a výjimečné počiny na poli architektury a tvorby měst. Kruh v letošním roce pozval architekty z Francie, Indie, Španělska, Itálie či Německa. Letos poprvé představuje komplexněji i německou architekturu na úplně jiných autorských příkladech. Kromě Hild und K a Kleihues+Kleihues vystoupí ještě v říjnu tohoto roku významný architekt, který vytvořil tvář sjednoceného Berlína, budovu CHB na Postdamer Platz, prof. Hans Kollhoff.

Více informací ke květnové přednášce naleznete na www.kruh.info. Přednáška proběhne 3. května od 19.30 hodin v němčině se simultánním tlumočením, cena lístku je 80 Kč pro studenty a 100 Kč pro dospělé. Lístky jsou v předprodeji v kině Světozor. Přednáška se uskuteční ve spolupráci s Goethe Institutem.