Kruh představí v cyklu tří přednášek výrazné světové architektky

Datum konání: 06.10.2016, 19:30

Čtvrtek, 6. Říjen 2016 - 10:11
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

Architektky II – takový je souhrnný název tří přednášek, které vždy první čtvrtek v měsíci postupně představí v pražském kině Světozor tři mimořádné ženy, které na různých místech světa výrazně spoluvytvářejí tvář současné architektury. Kruh tak pokračuje v mapování významné a nezastupitelné role žen v tomto oboru.

Liesbeth van der Pol, Villa Wassenaar, Landhuis, Nizozemí – foto © KRUH o. s.

Kdy: 6. října 2016 v 19:30 h
Kde: Kino Světozor, Vodičkova 41, Praha 1

Nizozemská architektka a zakladatelka studia Dok Architecten Liesbeth van der Pol, její švýcarská kolegyně Annette Gigon z ateliéru Gigon /Guyer Architects i mimořádně vzácný host, Jihoafričanka Kate Otten, jsou renomované tvůrkyně s mnoha originálními realizovanými projekty, které získaly řadu ocenění.

Přednáška Liesbeth van der Pol 6. října zároveň uzavírá letošní úspěšný Den architektury.

Více informací zde.

Program:

6. října 2016 od 19:30
Liesbeth van der Pol (NL)
V angličtině, bez tlumočení, zdarma

3. listopadu od 19:30
Annette Gigon (CH)
V angličtině, bez tlumočení, vstupné 70 Kč / studenti a senioři 50 Kč

1. prosince od 19:30
Kate Otten (ZA)
V angličtině, bez tlumočení, vstupné 70 Kč / studenti a senioři 50 Kč

Liesbeth van der Pol (*1957) vystudovala architekturu na Technické univerzitě v Delft. V roce 1995 založila společně s Hermanem Zeinstrem ateliér Dok Architecten. Mezi výrazné realizace patří WKK elektrárna v Utrechtu či Muzeum námořnictví v Amsterodamu. V letech 2008-2011 působila jako státní architektka na Ministerstvu pro bytovou výstavbu a uzemní plánování. Architektura by dle architektky měla mluvit sama za sebe. Má být jako výrazná osobnost – vitální, vzbuzovat vášeň, fascinovat, zanechávat v nás určité dojmy.

Annette Gigon (*1959) absolvovala v roce 1984 Fakultu Architektury ETH v Curychu. V roce 1989 založila s Mikem Guyerem architektonický ateliér Gigon /Guyer Architects. Mezinárodní pozornost si získali jedním z prvních projektů – Kirchner Museum v Davosu. Následovala přístavba muzea ve Winterthuru či Archeologické muzeum a park v Kalkriese. V posledních letech se kancelář věnuje i bytovým domům a administrativním budovám. Klíčovým projektem byl mrakodrap Prime tower v Curychu.

Kate Otten patří mezi nejuznávanější architekty Jižní Afriky. Vystudovala architekturu na Witwatersrandské univerzitě v Johannesburgu. V 1989 založila vlastní architektonické studio Kate Otten architects, které si získalo svou prestiž díky realizaci rozmanitých projektů, jež se mimo jiné vyznačují citlivostí k africké tradici a vytváří tak opozici k převažující „západní“ estetice. Mezi významné projekty patří Arteterapeutické centrum v Sowety či rekonstrukce historické věznice v Johannesbugu.