KRUH uvede druhou dvoupřednášku podzimního cyklu Švýcarsko-české inspirace

Datum konání: 06.11.2014, 19:30

Úterý, 28. Říjen 2014 (Celý den)
| Napsal:

Po úspěšném jarním cyklu přednášek pokračuje o.s. KRUH v reflexi aktuálních tendencí ve švýcarské architektuře - dlouhodobě jedné z nejinspirativnějších architektur v Evropě - a spolu s prestižní Fakultou architektury na ETH v Curychu uvádí další přednáškový večer z cyklu „Švýcarsko-české inspirace“, podpořený z Programu švýcarsko-české spolupráce v rámci Fondu partnerství. Na druhé dvoupřednášce podzimního cyklu se představí oceňovaný švýcarský architekt ANDREA DEPLAZES a uznávaný statik JOSEPH SCHWARTZ.

Bad St. Moritz
Fotoalbum: 
Andrea Deplazes - Monte Rosa - zdroj foto Kruh o.s.
Andrea Deplazes - Wohnhaus Kieber - zdroj foto Kruh o.s.
Andrea Deplazes - Wohnhaus Sevgein - zdroj foto Kruh o.s.

ANDREA DEPLAZES / Nové práce studia Bearth & Deplazes Architects
JOSEPH SCHWARTZ / Vizualizace vnitřních sil při navrhování konstrukcí

6/11/2014 (19:30, Kino Světozor, Vodičkova 41, Praha 1)

Oceňovaný architekt ANDREA DEPLAZES, profesor architektury a konstrukce na ETH Curych, je mj. autorem uznávané „bible“ architektů o konstruování staveb (Architektur konstruieren. Vom Rohmaterial zum Bauwerk. Ein Handbuch). Andrea Deplazes získal titul v roce 1988 na ETH v Curychu a v témže roce založil společně s Valentinem Bearthem vlastní architektonický ateliér Bearth & Deplazes. Architektura je pro Deplazese prolínáním plánu a praxe. Má být podle něj oproštěná od dogmat a individuálního rukopisu, chápe ji jako sled možností a výzev. Se svými studenty navrhl ve švýcarských Alpách chatu Monte Rosa - unikátní centrum technologických inovací i úkryt pro horolezce v jednom. Stavba přezdívaná „horský křišťál“ se nachází ve výšce 2883 metrů. Není přístupná autem ani lanovkou, spatří ji tedy jen ti nejoddanější fanoušci současné architektury. Deplazes je znám i svými netradičními návrhy domů z různých materiálů, od dřevěných konstrukcí po betonové novostavby.

JOSEPH SCHWARTZ je statik a profesor strukturálního navrhování na ETH Curych. Významným architektům pomáhá s realizací jejich vizí. Pracuje například s Christianem Kerezem, který vystoupil na březnové přednášce Kruhu v zaplněném sále pro 700 lidí. Podílel se na mnoha jeho realizacích, například na Kerezově „Domu o jedné stěně“ v Curychu (2007). V autorově přednášce Vizualizace vnitřních sil při navrhování konstrukcí se mimo jiné na konkrétních příkladech podíváme, jak vznikají stavby, u nichž nerozeznáme, zda byla první architektova myšlenka nebo konstrukční návrh. Joseph Schwartz publikum zasvěceně provede vývojem vědy o stavebním inženýrství v posledních dvou stoletích i s jejími důsledky pro vzdělávání a praxi.

V pátek 7. 11. se oba účinkující zúčastní pracovní skupiny s českými odborníky (architekty, teoretiky, zástupci neziskovek) na půdě ČKA (Josefská 34/6, 118 00, Praha 1).