Události /

Michal Škoda - Prostředí času

Výstava připravená pro CNA Ostrava volně navazuje na loňskou výstavu "Prostředí času", která proběhla v pražské Drdova Gallery. Škoda záměrně ponechal název výstavy, neboť i ostravská koncepce stojí na volném, otevřeném cyklu, na kterém začal pracovat počátkem roku 2011.

EARCH.CZ , 19. 3. 2014

Je možné říci, že se jedná o autorův deník, kde prostřednictvím především kresby, ale i fotografie, koláže a ojediněle i drobnými objekty autor reaguje na každodennost svého života. "Stěžejním" té-matem / nejen v tomto cyklu / je pro Michala Škodu architektura a všechny související otázky, týkající se prostoru a bytí v něm.

Jak Škoda sám uvádí: „Jedná se o tématiku, která je pro moji tvorbu / život / zásadní. Vždy, když jsem vyzván k nějaké výstavě, je pro mne velice důležité místo - prostor, dispoziční možnosti a pocity, kte-ré z toho mám. Poté se rozhoduji, jak k dané výstavě přistoupím. Pro dům, kde sídlí CNA, se situací evokující "bytovou" atmosféru jsem se rozhodl přistoupit, jako k jakémusi "Kabinetu", kde se pokouším vytvořit určité prostředí, naplněné pocitově vybranými věcmi z již zmíněného cyklu, které ve vel-ké míře nebyly doposud nikde jinde prezentovány.“

Projekt, kterému se Škoda v současné době především věnuje a jenž je základem ostravské výstavy, vyplývá z jeho dlouhodobého směřování. Lze jej dle slov autora charakterizovat v několika bodech:

- Pohyb v reálném čase a prostředí

- Čas a způsob - jak lze chápat prostor – vnímání prostoru

- Každodennost a její stopy

- Určitý archiv paměti / myšlení / v souladu s určitou analýzou prostředí / se vším, co nabízí / pro-střednictvím nejúspornějších prostředků…/papír, koláž, fotka, kresba, tisk… / vznik záznamů

- Vztah mezi reálným a umělým. ---- nabízí se otázka autenticity toho, co vidíme, prožíváme, co nás oslovuje, ovlivňuje …

- Vztahy „mezi“ – dívání – vnímání – zobrazení

- Vznik fyzických zážitků v souladu se vzpomínkou / mentální prostory /

- Zajímá mne deníkový charakter záznamu, kde stojí mezera „mezi“ - věcí a našim vnímáním této věci / může tím být kus papíru, stejně jako monumentální či nepatrné architektury…/

- Co vytváří prostředí, co jej narušuje

- Subjektivita v čase a prostředí – konkrétnost versus fikce

- Vznikne prostor s intervencí vybízející k úvahám, ne odpověď, ale záznam „faktu“ – myšlenek, po-chybností a otázek

„Dílo Michala Škody překvapivě odkrývá a zhmotňuje samotnou duši architektonického prostředí, která se jaksi začíná z našeho každodenního života vytrácet. Proto mne neustále Michalova tvorba oslovuje. Jeho práce má schopnost přenášet radost na příjemce, což je cíl, ke kterému bychom se měli navrátit nejen v architektonické tvorbě.“

Ing. arch. Radim Václavík, předseda CNA

www.cnarch.cz

Michal Škoda se narodil v roce 1962 v jihočeském Táboře. Má za sebou nespočet jak domácích tak zahraničních výstav. Jeho tvorba se v přirozených kontinuálních etapách vyvíjí od objektu a obrazu až k prostorovým instalacím, především nástěnným malbám. Paralelně se zabývá kresbou, fotografií a koláží a to především na úrovni autorských knih, což se však postupně uplatňuje i ve volné tvorbě. Vedle své umělecké činnosti působí Michal Škoda od roku 1998 jako kurátor českobudějovického Domu umění, který je již delší dobu považován za jednu z nejdůležitějších adres na poli prezentace současného mezinárodního umění a architektury.

Výstava je součástí přehlídky Archikultura 2014. Šestý ročník mezinárodního festivalu architektury, designu a umění ARCHIKULTURA 2014, je přehlíd-ka zaměřená na architektonická témata v tom nejširším pojetí a navazuje na předchozí ročníky festi-valu, který se v létech 2009 až 2012 konal pod názvem Architecture Week Ostrava.

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 19. 3. 2014
  • zdroj: * Tisková zpráva

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři