Na FA ČVUT proběhne konference Co je to udržitelná architektura?

Čtvrtek, 6. Prosinec 2018 - 15:53
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

Jak dnes vypadá architektura, která má obstát pro další generace? Jak s udržitelností v architektuře pracují inženýři, sociologové či antropologové? Jsou aspekty udržitelnosti aktuálním tématem ve výuce, vědě a výzkumu? Odpovědi přinese mezinárodní konference pořádaná Ústavem navrhování II Fakulty architektury ČVUT v Praze, která se koná v úterý 11. prosince 2018 v budově fakulty (Thákurova 9, Praha 6, místnost č. 152, 153).

Konference nabídne pohled na udržitelnou architekturu jako na komplexní přístup, který je ekologický a ekonomický, současně ale také udržitelný po stránce sociální a kulturní, a schopný naplnit estetická očekávání společnosti. Jejím cílem je srovnání teoretických i praktických přístupů z různých oborů, vystoupí proto například psycholog Richard Jedon nebo historik a teoretik architektury Ondřej Hojda. Většina přednášejících jsou profesí architekti, ale i oni se tématem budou zabývat z různých perspektiv. 

Zahraničním hostem bude finský architekt a designer Pablo Riquelme, v roce 2012 jmenovaný v rámci programu Design Driven City městským designérem města Helsinky, kde stojí například za novou koncepcí městské knihovny. Navrhl pro ni interiér a vizuální styl a přepracoval také zákaznický servis. Podělí se o své zkušenosti s využitím designu ve veřejném prostoru, ve vyloučených lokalitách a rozvojových iniciativách měst, se kterými spolupracuje.  

V dopoledním bloku věnovaném rozvojovým projektům vystoupí Eva Neumayerová s prezentací mezinárodních projektů staveb pro sociálně znevýhodněné komunity v Nepálu a Indii, Jan Tilinger a Eva Machová představí aktuální aktivity, které odstartovala stavba sluneční školy v Kargyaku. O zkušenostech z Himalájí promluví student architektury Tomáš Minarovič, například o tom, jak se místní dokáží vyrovnat s extrémními podmínkami a jaké stavební principy a „low-tech“ technologie jim pomáhají přežít.

Některé sociální aspekty udržitelnosti zmapuje odpolední série příspěvků, které přednesou Martin Kloda o problematice sociálního rozměru revitalizace severočeské krajiny a Karolína Kripnerová na téma architektury a bezdomovectví. Otázku, zda je centrum Prahy udržitelné, zodpoví Tomáš Vích, který se angažuje v aktivitách pro zdravé a transparentně spravované město.

Pozornost se zaměří i na způsoby, jakými se udržitelnost vyučuje na školách architektury. Svoji koncepci představí vedoucí pořádajícího ústavu Dalibor Hlaváček a Šárka Malošíková se bude zabývat přínosem „design-build“ projektů, tedy učením se na reálných projektech.

Konferenci uzavřou příspěvky Martina Čeňka o fotovoltaice v architektuře a městském prostředí, Tomáše Vanického z Centra pasivního domu, který se bude věnovat pasivnímu standardu energeticky úsporných staveb a zákulisí ekologického Oskara poodhalí odborný poradce poroty E.ON Energy Globe Award ČR Aleš Brotánek. 

Na konferenci je možné se registrovat prostřednictvím formuláře https://goo.gl/forms/dZ1QBcXN4WSBMNgM2

Program:

8.45 – 9.00 Registrace

9.00 Úvodní slovo / Ing. arch. Dalibor Hlaváček, Ph.D. 

9.15 Společenské a historické podmínky udržitelné architektury v Česku/ Mgr. Ondřej Hojda, Ph.D. 

9.35 Jak moc souvisí estetika, architektura a pozornost?/ Mgr. Richard Jedon 

9.55 Výuka design-build projektů/ Ing. arch. Šárka Malošíková 

10.15 Udržitelná udržitelnost ve škole architektury/ Ing. arch. Dalibor Hlaváček, Ph.D.

 

11.00 Architektura v mezinárodních rozvojových projektech/ Ing. Jan Tilinger a Mgr. Eva Machová, Ph.D.

11.20 Himalájské zkušenosti studenta architektury/ Bc. Tomáš Minarovič 

11.40 Spolupráce architektů na sociálních projektech v jižní Asii/ Ing. arch. Eva Neumayerová 

 

13.30 Sustainability through participation– Case Helsinki / MA Pablo Riquelme 

14.15 Moře Klidu – sociální rozměr revitalizace severočeské krajiny/ M. A. Martin Kloda 

14.35 Architektura a bezdomovectví/ Ing. arch. Karolína Kripnerová

14.55 Je centrum Prahy udržitelné? / Ing. arch. Tomáš Vích

 

15.50 Pasivní standard jako pevný základ pro budoucnost/ Ing. Tomáš Vanický 

16.10 Pohled do zákulisí ekologického Oskara E.ON Energy Globe/ Akad. arch. Aleš Brotánek 

16.30 Fotovoltaika v architektuře a městském prostředí/ Ing. arch. Martin Čeněk, Ph.D.

17.00 zakončení konference