Obec Žádovice ví, co chce˜˜ – nové centrum

Datum konání: 26.10.2016, 18:00

Úterý, 2. Srpen 2016 - 14:18
| Napsal:

I v malé obci se můžou lidé rozhodnout pro velký architektonicko-urbanistický krok. V Žádovicích se žije hezky, ale obci chybí přirozené těžiště – náves s přilehlým centrem. Proto byla vypsána architektonicko-urbanistická soutěž na revitalizaci 3,5 ha v centru obce.

Leteckých snímek zachycující veřejné prostranství, které spolu s bývalým statkem tvoří celek řešeného území – foto © archiv organizátorů
Fotoalbum: 

Obec Žádovice s necelými 800 obyvateli se nachází na Jižní Moravě nedaleko Kyjova v krásné přírodě podhůří Chřibů. Obec žije bohatým kulturním a společenským životem, udržuje folklorní tradice a zvyky. V obci se vždy dařilo a daří vinné révě, vinařství, sadařství a zemědělství.

Obec si je vědoma blízkých atraktivit (Kyjov – Slovácký rok, zámek Milotice, hrady Cimburk a Buchlov, Baťův kanál, Slovácké hradiště Mikulčice…), které generují vzrůstající zájem turistů, cyklistů vyhledávajících nejen krajinu a historickou architekturu, malebnost a klid moravské vesnice, ale také zážitkovou turistiku. Žádovice vynikají bohatým kulturním životem. Mimo stěžejní akce jako jsou Krojový ples, Ostatková zábava s Válením na dýně, Maškarní ples, Putování za vínem Slovácka, Krojované hody s věncem a káčerem se v obci pořádá spousta menších akcí pro děti i dospělé.

Zadání

Očekává se, že soutěžící návrhem určí novou koncepci centra obce. Obec dosud postrádá historicky založené přirozené centrum – náves, prostor pro setkávání obyvatel obce, prostory pro společenský život, prostory pro pořádání venkovních zábavných akcí, prostory komerčních aktivit – například trhů. Aktivit, které formují veřejný život a vztah obyvatel ke své domovině.

Nově urbanisticky vyřešený veřejný prostor by měl položit základy pro přirozený rozvoj centra, oživení společenského života v obci, včetně řešení dopravních vazeb a pohodlné pěší dostupnosti s důrazem na estetické a funkční propojení s občanskou vybaveností a komerčními aktivitami.

Více informací najdete na stránkách ČKA nebo na webu obce.