Open House Praha otevírá veřejnosti 33 budov i zvláštních objektů

Datum konání: 16.05.2015 (Celý den) - 17.05.2015 (Celý den)

Středa, 13. Květen 2015 - 12:51
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

Celkem 33 zajímavých staveb, které nejsou běžně přístupné veřejnosti, zdarma otevře o víkendu 16.–17. května 2015 festival architektury Open House Praha. Jedná se o první ročník festivalu, jehož cílem je zprostředkovat obyvatelům Prahy přímou zkušenost s budovami a objekty, kolem nichž denně chodí po ulici. Hlavní myšlenkou celosvětového konceptu Open House je vzbudit u obyvatel zájem o aktivní účast na utváření města a veřejného prostoru.

Open House Praha
Fotoalbum: 
Open House Praha - Bývalé parní mlýny - zdroj fotografií © Open House Praha
Open House Praha - ArtGen - zdroj fotografií © Open House Praha
Open House Praha - Hotel Fusion - zdroj fotografií © Open House Praha
Open House Praha - Langhans - zdroj fotografií © Open House Praha
Open House Praha - Maintpoint - zdroj fotografií © Open House Praha
Open House Praha - Negrelliho viadukt - zdroj fotografií © Open House Praha
Open House Praha - Plynojem, Palmovka - zdroj fotografií © Open House Praha
Open House Praha - Port 58 - zdroj fotografií © Open House Praha
Open House Praha - Elektrárna Štvanice - zdroj fotografií © Open House Praha

Otevřené budovy

K prvnímu ročníku Open House Praha se připojily budovy různých architektonických stylů, ve vlastnictví institucí i v soukromých rukou. Milovníci historie mohou navštívit např. budovy Národní galerie – Anežský klášter a palác Kinských i císařský salonek na Masarykově nádraží. Zpřístupněny budou také prostory ve správě Památníku národního písemnictví ve Strahovském klášteře. Jedinečným zážitkem bude prohlídka chátrajících, ale zároveň okouzlujících prostor Invalidovny.

V nabídce festivalu je řada staveb z počátku 20. století. Otevřena bude velmi oblíbená Kramářova vila, ale i budovy ministerstva zemědělství a průmyslu a obchodu či fusion hotel v Panské ulici. Období funkcionalismu reprezentuje Dům odborových svazů a Skleněný palác v Bubenči. Své brány otevřou i paláce Lucerna, Metro a Langhans.

Druhá polovina 20. století je zastoupena Ústřední telekomunikační budovou 02 a sídlem Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Zájemci o současnou architekturu mohou zamířit do karlínských kancelářských budov Main Point a Danube House, anebo do dynamicky se rozvíjející oblasti Holešovic, kde je přivítá Port#58, bývalé Parní mlýny, ArtGen nebo v přístavu plovoucí dům Port X. V nabídce nebude chybět ikona novodobé pražské zástavby Tančící dům ani Zlatý Anděl na Smíchově či velmi diskutované Florentinum.

Na své si přijdou i fanoušci techniky. Za provozu si budou moci prohlédnout historickou elektrárnu na Štvanici, ČVUT je nechá nahlédnout do laboratoře vysokých napětí (s ukázkami výbojů) a dílny elektro-formule Fakulty elektrotechnické, a do laboratoře Ústavu letadlové techniky Fakulty strojní. Aerodynamický tunel otevře pro návštěvníky libeňský plynojem, který dnes využívá Výzkumný a zkušební letecký ústav, a.s. Na milovníky železnic čeká Nákladové nádraží Žižkov a jeden z oblouků Negrelliho viaduktu. Unikátní příležitost přináší velodrom na Třebešíně s pohnutým osudem, kde si lidé mohou půjčit závodní kolo a projet si klopené zatáčky.

Doprovodný program

Open House má co nabídnout i dětem. Kromě výše zmíněných technických objektů, které budou zvídavé školáky jistě zajímat, mohou rodiče s dětmi zamířit do Domu U dvou zlatých medvědů v Kožné ulici. Muzeum hl. m. Prahy zde připravilo program, který malé návštěvníky interaktivně seznámí s historií domu i jeho minulými obyvateli; děti se budou moci vyfotit s postavou Klíčníka pražských dveří.

Výstavy jsou připravené na Nákladovém nádraží Žižkov a v Negrelliho viaduktu, kde se bude také diskutovat o plánované rekonstrukci této jedinečné historické stavby. Komplex Florentinum kromě zpřístupněných prostor nabídne i několik naučných procházek s architektem Petrem Kučerou. Institut rozvoje hl. m. Prahy připravil přednášky o budování města. Informace o doprovodném programu najdete na str. 26 tištěného katalogu.

Organizace festivalu

Účastníkům a účastnicím Open House Praha je zdarma k dispozici tištěný katalog, který v průběhu festivalu získají v otevřených budovách nebo již od úterý 12. května v infocentru ve fusion hotelu, Panská 9, Praha 1. Program je vystaven také na webových stránkách festivalu www.openhousepraha.cz.

Ti, kdo chtějí mít katalog s sebou v digitální podobě, si mohou do mobilu nebo tabletu stáhnout tabletový týdeník Dotyk. Číslo ze 7. 5. obsahuje interaktivní přehled všech budov a doprovodného programu. K jeho používání není po stažení potřeba přístup k internetu.

Provoz v budovách budou řídit festivaloví dobrovolníci a obvykle i personál budovy. Na zajištění hladkého průběhu Open House Praha potřebuje min. 80 dobrovolníků. Jejich nábor stále probíhá. Až do pátku 15. května je možné přihlásit se u koordinátorky dobrovolníků Kláry Veselé, email: klara.vesela [at] openhousepraha.cz, tel: 777 833 753.

Objekty budou otevřeny většinou od 10 do 18 hodin. Majitelé budov se do festivalu zapojili dobrovolně a nezištně, proto si konkrétní otevírací dobu i rozsah zpřístupnění stanovili sami. Některé budovy se zapojily jen na jeden den víkendu. Detailní informace najdete na stránce dané budovy v katalogu.

Ve většině budov se lidé budou moci pohybovat volně po vyznačených trasách, jinde budou procházet ve skupinkách. Několik budov vyžaduje z kapacitních důvodů předchozí registraci, která byla spuštěna na webu festivalu v úterý 12. května.

Open House ve světě

Open House jako událost, kdy laická veřejnost dostává příležitost navštívit běžně nepřístupné budovy, založila Victoria Thornton v Londýně v roce 1992. Její nápad byl zpočátku přijímán skepticky, avšak obyvatelé Londýna jej přijali s nadšením a majitelé brzy začali své budovy přihlašovat sami. Loni v září se do Open House London zapojilo přes 850 objektů. Koncept se rozšířil po světě. Letos se k Open House připojilo dalších pět metropolí včetně Prahy, takže celkový počet festivalů stoupl na 32. Paní Thornton se na pražský festival přijíždí podívat. Patronkou Open House Praha se stala architektka Eva Jiřičná, která stála i u zrodu londýnského festivalu.

Licenci Open House pro Prahu získala nezisková organizace Otevřená společnost, která se mj. věnuje tématice veřejného prostoru. V minulém roce nechala zpracovat analýzu, jakým způsobem Pražané užívají veřejný prostor v metropoli. Její závěry najdete zde.