Opera, akrobati i činohra na piazzettě Národního divadla

Datum konání: 12.05.2016, 19:00 - 13.05.2016, 19:00

Středa, 11. Květen 2016 - 15:12
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

V rámci festivalu pouličního umění Praha Žije Hudbou se můžete kromě hudebních vystoupení těšit i na desítku divadelních představení. Potkáte muže na chůdách ztvárňující hesla z Komenského obrázkové knihy Orbis Pictus nebo se necháte okouzlit kočovnými akrobaty levitujícími nad hlavami diváků. Stejně jako hudebníci a zpěváci, budou i herci, divadelníci a akrobati bojovat svými vystoupeními proti nedávné regulaci pouličního umění v pražských ulicích. Divadelní program bude probíhat po celý den v pátek 13. května na piazzettě Národního divadla. Celý festival Praha Žije Hudbou slavnostně odstartuje již v předvečer, tedy ve čtvrtek 12. května v 19 hodin, premiérou originální performance souboru Run Operun.

Praha Žije Hudbou 2016: Run Operun - foto © archiv pořadatelů

Slavnostní zahájení festivalu Praha Žije Hudbou

Kdy: čtvrtek 12. května / 19 hodin
Kde: piazzetta ND, Národní 2, Praha 1

Slavnostní zahájení celého festivalu, který je oslavou pouličního umění, proběhne v předvečer akce, tedy 12. května v 19 hodin. Úvodní program v podobě premiéry originální performance na téma buskingu předvede soubor Run Operun. „My v Run Operun překrucujeme a ždímáme operu do poslední kapky, abychom jí dali prostor povykouknout ze světu zavřených konzervativních divadel,“ říká Veronika Loulová, režisérka souboru. Jako kulisy využívají vše co se právě na ulici, v kavárně nebo na náměstí najde a to včetně všech přítomných diváků. Lampa se promění v kouzelnou flétnu, chodník v secesní balkón a chvátající účetní třeba v Dona Giovanniho. Umělci si připravili u příležitosti festivalu pouličního umění představení, které se na velmi aktuální problematiku odkazuje.

Divadelní program na festivalu Praha Žije Hudbou

Kdy: pátek 13. května / 13 – 19 hodin
Kde: piazzetta ND, Národní 2, Praha 1

Divadelní program na festivalu Praha Žije Hudbou bude opravdu nabitý. V pátek 13. května se mezi 13. a 19. hodinou odehraje sedm divadelních představení, které prostřídá slam poetry, kouzelníci a další performeři. Na piazzettě Národního divadla tak vznikne dočasné jeviště, kam si obyvatelé i návštěvníci Prahy mohou přijít pro několik nezvyklých kulturních zážitků. Například česko-italské novocirkusové duo Circo Frico předvede akrobatické výkony, jež popírají fyzikální zákony. Herci s hlavou v oblacích ze souboru Geisslers Hofcomoedianten zase rozpracují několik hesel z knihy Orbis Pictus učitele národů J.A.Komenského. Z klasických divadelních kusů se návštěvníci festivalu mohou těšit na Čechovovy Námluvy v podání Neomluveného divadla. Divadlo Ad Hoc odehraje své úspěšné představení S úsměvem nepilota, které získalo hlavní cenu na festivalech hudebních divadel Prkna 2012 a na Voskovcově Sázavě 2015.

Divadelní program v rámci festivalu Praha Žije Hudbou

  • od 13:00 VOŠ Herecká
  • od 14.00 Ad Hoc
  • od 15.00 Circo Frico
  • od 16.00 Geisslers Hofcoamedianten
  • od 17.00 Lucie Slaninová
  • od 18.00 Divadlo bez prken
  • od 19.00 Neomluvené divadlo

Více informací o festivalu najdete na www.prahazijehudbou.cz.

Stáhněte si festivalovou aplikaci s kompletním programem a lokacemi: Android / iOS.

Generální partner festivalu: Tullamore D.E.W. // Hlavní partneři: Nadace Vodafone, Kytary.cz, Ackee // Partneři: Magistrát hl. m. Prahy, Praha 3, Praha 6, Broadcast Atlanta, Brandz Friendz, Bageterie Boulevard, Praha 2 // Záštity: Radní pro kulturu Jan Lacina (Praha 6), Radní pro kulturu Jaroslav Šolc (Praha 2)