Události /

Pražský hrad ožívá devátým ročníkem mezinárodního festivalu architektury a urbanismu

Milovníci architektonických skvostů mají od pondělka jedinečnou příležitost seznámit se s unikátním souborem toho nejzajímavějšího, co charakterizuje všechny kraje napříč Českou republikou v oblasti architektury, kultury a umění. V Jiřském klášteře na Pražském hradě začal festival Architecture Week Praha se svou ústřední výstavou Památky mého kraje. Výstava se koná u příležitosti patnáctého výročí od založení krajů coby územních celků.

EARCH.CZ , 19. 8. 2015

Jiřský klášter je otevřen každý den od pondělí do neděle od 10.00 do 18.00 hodin a festival potrvá až do 18. října. Hlavním kurátorem výstavy je Akad. Ing. arch. Miroslav Řepa. Nad festivalem převzali záštitu prezident ČR Miloš Zeman, předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek, WHC UNESCO, MMR ČR, MK ČR, MŠMT, Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, NPÚ, NTM, Česká komise pro UNESCO a JUDr. Martin Netolický, Ph.D., hejtman Pardubického kraje.

„Výstavu Památky mého kraje, která je vzhledem k množství zúčastněných subjektů naprosto neopakovatelná, jsme připravili ve spolupráci s kraji, s jednotlivými pracovišti Národního památkového ústavu a řadou muzeí a galerií z České republiky. Každému kraji je věnovaná samostatná expozice, která zahrnuje modely historických budov, zajímavé artefakty, jedno výtvarné dílo vztahující se ke konkrétnímu kraji, mozaiku dobových fotografií historických památek a mozaiku současných fotografií architektonických objektů, krajských kulturních akcí a zajímavých měst z pohledu cestovního ruchu,“ popisuje koncept výstavy Ing. Petr Ivanov, ředitel festivalu. „Celkem bylo jen pro tuto výstavu zapůjčeno přes 120 různých exponátů a kolem 600 fotografií.“

Festival nabídne řadu dalších výstav i bohatý doprovodný program

Součástí letošního ročníku Architecture Week bude dalších třináct výstav, které probíhají rovněž v Jiřském klášteře. Výstava České dědictví představí architekturu, památky a kulturu českých měst – Lednice, Hradce Králové, Chrudimi, Olomouce, Ostravy, Pardubic, Prahy 3, Prahy 5, Prahy 7 a Valtice, Czech Tourism v Jiřském klášteře připravil prezentaci a pozvánku k návštěvě všech známých i méně známých památek České republiky. Výstava Praha sakrální je expozicí Magistrátu hlavního města Prahy, který vás zve do pražských katedrál, kostelů a synagog a Vila Tugendhat a nově zpřístupněné brněnské vily představí čtyři vily, reprezentující výjimečné momenty v oblasti individuální rodinné výstavby: vilu Löw-Beer, Jurkovičovu vilu, vilu Stiassni a vilu Tugendhat. Světové dědictví zavede návštěvníky do historie Bosny a Hercegoviny, Bulharska, Chorvatska, Itálie, Maroka, Slovenska, Srbska a Turecka.

Výstava UNESCO Building Peace připomene výročí 70 let existence organizace UNESCO a uvede českou premiéru prezentace modelu budovy ředitelství UNESCO, postavené podle návrhu architektů Bernarda Zehrfusse, Marcela Breuera a Piera Luigi Nerviho. Mezinárodní výstava Místa/Places ukáže současnou architekturu 27 zemí světa, uvidíte modely, fotografie a filmy o kvalitních architektonických a urbanistických projektech, vylepšujících místa, v nichž jsou umístěny. Z francouzské historie je výstava Gallia Romanica – Románská architektura a sochařství Francie ve fotografiích Zygmunta Świechowského. Jeho druhá fotografická výstava Anglické katedrály představí 19 anglických katedrál. 150. výročí narození secesního architekta Makse Fabianiho představí výstava Maks Fabiani ve fotografiích Mirana Kambiče a výstava české fotografky Ivety Kopicové Las Escuelas Nacionales de Arte zachycuje neuvěřitelnou architekturu komplexu národní školy umění v Havaně, navržené architekty Ricardem Porro, Robertem Gottardim a Vittoriem Garrati.

Historickou i moderní architekturu Městské části Praha 6 z netradičního, mystického, pohledu zachycuje výstava Mystika městské části Praha 6 a výstava AUDI Heritage představí minulost, přítomnost a budoucnost společnosti Audi. Festival doplní řada dalších doprovodných akcí po celé Praze – výstavy, přednášky, vernisáže a procházky za architekturou jsou již tradiční součástí festivalu.

Další akcí, která se v rámci festivalu koná je 3. ročník mezinárodního výtvarně-architektonického projektu Hravý architekt, určený žákům 3. a 4. tříd základních škol, který se tradičně koná pod záštitou paní Ivany Zemanové a ve spolupráci s kraji, městy, institucemi, společnostmi a organizacemi, které pochopily dosah a význam tohoto projektu.

Cílem Hravého architekta je přiblížit dětem adekvátní formou architekturu. Výchova dětí k vnímání architektury prostřednictvím vlastní výtvarné práce rovněž přispívá k dalšímu rozvoji dětí, jejich estetického cítění i logického myšlení. Díky projektu se děti seznámí s profesí a prací architektů, historií architektury – a v souvislosti s tím si rozšíří své dějepisné i zeměpisné znalosti a začnou více vnímat kulturu, prostředí, v němž se každý den pohybují. Pochopí význam kvalitní architektury pro každodenní život i v historických souvislostech, objeví architektonické i kulturní bohatství a uvědomí si, jak je důležité toto bohatství zachovat i jak o něj pečovat. Každý rok se zúčastněné děti nejprve sejdou na přednáškách a procházkách za architekturou a společně pak pracují na ztvárnění vybraného tématu, kterým byly v letošním roce Památky mého kraje a mé země. Protože se do projektu, kromě 14 českých škol, zapojilo také 26 zahraničních škol z 18 zemí, seznámí se děti nejen s architekturou a památkami svého nejbližšího okolí, ale dozvědí se, jakých památek si váží třeba na druhém konci světa. Nejhezčí výtvarné práce dětí jsou vystaveny v samostatné expozici v Rožmberském paláci na Pražském hradě na výstavě pod názvem Hravé památky mé země. Rožmberský palác je otevřen denně od 9.00 do 17.00 hodin.

Děti z ČR, které to nemají do Prahy tak daleko, se přijedou za odměnu na Pražský hrad podívat. Organizátoři pro ně připravili bohatý program, kdy si prohlédnou výstavy, budou provedeny po Pražském hradě a zapojí se do výtvarných dílen v Plečnikově vyhlídce v Jižních zahradách Pražského hradu. Na koordinaci a přednáškách pro děti se v průběhu celého roku podíleli architekti a další odborníci, kteří se dětem s nadšením věnovali.

Pro odbornou veřejnost a zástupce krajů se bude dne 30. 9. 2015 v Rezidenci primátorky hlavního města Prahy konat také konference na téma Strategie financování nemovitých kulturních památek, organizovaná ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj

Ve čtvrtek 10. září v 15:00 hod. se v Jiřském klášteře uskuteční tisková konference a křest knihy vydané u příležitosti 15. výročí existence krajů. Akce se zúčastní předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek a hejtmani krajů.

Průběžné aktuality a doprovodný program naleznete na www.architectureweek.cz.

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 19. 8. 2015
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři