Přednášky o hotelu Thermal na Stalinu

Datum konání: 20.06.2015, 13:00

Čtvrtek, 18. Červen 2015 - 10:07
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

V sobotu 20. 6. pořádá tým Respekt Madam ve spolupráci s Containall Stalin piknik spojený s přednáškami o hotelu Thermal a architektuře manželů Machoninových.

Přednášky o hotelu Thermal na Stalinu

Mluvit bude Pavel Karous, autor projektu Vetřelci a volavky, historik architektury Lukáš Beran, vedoucí moderátorů zpravodajství ČT Jakub Železný, který je také spoluautorem katalogu výstavy Machoninovi 60’/70’, a dále stavbyvedoucí bazénu hotelu Thermal Stanislav Zídek a hlavní inženýr projektu hotelu Thermal Ivan Hačkajlo.

V současnou chvíli chce ministerstvo financí prodat bazén, který je součástí komplexu státního hotelu Thermal, soukromému vlastníkovi. Peníze z prodeje bazénu se mají investovat do zbytku hotelu, ze kterého by se staly luxusní lázně. Jako vnoučata autorů hotelu Thermal si myslíme, že tento prodej ohrožuje celistvost budovy, její kvalitní architekturu a celkovou funkci stavby. Prodejem bazénu a změnou strategie hotelu by mohlo dojít i k omezením, které by ohrožovaly mezinárodní Filmový festival Karlovy Vary. Přednáškami na Letné chceme s pomocí odborníků vysvětlit, proč by se Thermal měl dostat do památkové péče, jak byla budova navržena přímo pro potřeby karlovarského filmového festivalu a že by se při užívání stavby měla respektovat autorská práva jejích autorů.

Architekti Machoninovi navrhovali svoje domy v duchu pražského jara. Pak ale přišla normalizace a vidina svobody a naděje se vytratila. Dnes se jejich budovy stále považují za komunistické a špatnými rekonstrukcemi se postupně ztrácejí. Projektem Respekt Madam upozorňujeme na kvalitu architektury hotelu Thermal, na původní stav interiéru hotelu a na nevyužitý potenciál, který Thermal má. Naši snahu podporuje řada významných osobností, jako například Vladimír 518, Eva Zaoralová, Adam Gebrian, Jan Svěrák, Aleš Najbrt, Rostislav Švácha a další.

„Naše stavby probíhaly složitě, protože byly vesměs atypické. A všechno atypické se těžce prosazovalo.“ -Věra Machoninová

containall stalin vs. hotel thermal

Sobota 20. 6. od 13 hodin

Organizuje tým Respekt Madam

www.respektmadam.cz

respektmadam [at] gmail.com | 732 620 769