Přesahy architektury s Petrem Hájkem

Datum konání: 24.05.2017, 18:30

Pondělí, 22. Květen 2017 - 0:30
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

Další přednáška z cyklu Přesahy architektury tentokrát s Petrem Hájkem o experimentu v architektuře. Petr Hájek je architekt, pedagog a teoretik, jeden z partnerů již neexistujícího ateliéru HŠH, zakladatel sdružení LEA – Laboratoř Experimentálního Architektury a také iniciátor výzkumného projektu „/anastomosis/ – propojené město“. Ve svém vystoupení, které se uskuteční ve středu 24. května 2017 od 18:30 hod. v Café Papírna, se bude zabývat architekturou inspirovanou nearchitektonickými principy – akustikou, optikou a geometrií.

Přesahy architektury

Podobně jako první host série Přesahy architektury Pavel Hnilička se i Petr Hájek v minulosti zaobíral problémem zahušťování města, hledáním jeho vnitřních rezerv a prostředků, jak koncentrovanější zástavby dosáhnout. „Aniž by toto téma pouštěl zcela ze zřetele, věnuje se dnes více výzkumu a experimentálním projektům, zejména na akademické půdě,“ tvrdí dramaturg a jeden z organizátorů přednáškového cyklu Petr Klíma ze spolku Pěstuj prostor. Také na základě těchto zkušeností naznačuje, že cílem jeho práce coby architekta není najít extravagantní řešení, ale co nejlepší odpověď na otázky související se zadáním i síly, které formují výsledek. Experiment pro něj není cílem, ale prostředkem, jak dosáhnout dobrého výsledku.

Před třemi lety byl Petr Hájek, který od roku 2009 vede vlastní studio Petr Hájek Architekti, nominován na cenu Architekt roku 2014. Důvodem byla realizace několika výjimečných staveb – především Krkonošského centra environmentálního vzdělávání ve Vrchlabí a rodinného domu Chameleon. Pro porotu byly zásadní i Hájkovy novátorské a experimentální přístupy a zadání ve výuce na Fakultě architektury ČVUT v Praze, které vyústily ve veřejné výstavy se širokým ohlasem – „/anastomosis/“ a později „Urbo Kune“, obě v Centru současného umění DOX v Praze. Jeho studenti z FA ČVUT i VŠVU v Bratislavě byli zapojeni i do realizace projektu „Care for Architecture“, s nímž Petr Hájek společně s dalšími zvítězili v soutěži na návrh expozice česko-slovenského pavilonu na loňském benátském bienále architektury.

„Během přednášky Petr Hájek představí i zcela aktuální projekt, s nímž se svým týmem zvítězil v architektonické soutěži na konverzi bývalých jatek na sídlo městské galerie PLATO Ostrava,“ doplňuje Klíma.

Vstupné na akci je 50,- Kč. Cyklus připravují plzeňští architekti Petr Klíma a Šárka Holečková ve spolupráci s dalšími členy spolku Pěstuj prostor a za podpory města Plzně, ministerstva kultury ČR a Nadace české architektury.

Aktualizované informace k dispozici ve facebookové události na adrese: bit.ly/presahy2