První dáma jihoafrické architektury Katte Otten vystoupí v Praze

Datum konání: 01.12.2016, 19:30

Pátek, 18. Listopad 2016 - 11:22
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

Nejznámější jihoafrická architektka Katte Otten se první prosincový čtvrtek představí v rámci série přednášek Architektky II v pražském kině Světozor. Podílela se na řadě významných muzeí a památníků apartheidu, boří mýty propojováním afrických slamů s historickými centry měst. V její tvorbě se snoubí elegance a čistota moderní architektury s respektem k africké tradici, silné vlivy místa a krajiny, do které své objekty citlivě zasazuje, a historické i politické souvislosti prostoru.

Kate Otten Architects, Gabriel's Garden Pavilion – foto © KRUH o. s.

Kdy: 1. prosince 2016 od 19:30
Kde: Kino Světozor, Vodičkova 41, Praha 1

podrobnější informace o přednášce jsou k dispozici na webu organizátorů / Facebook akce
rezervace vstupenek zde / vstupné 70 Kč, snížené 50 Kč
v angličtině, bez tlumočení

Mezi nejvýraznější projekty této architektky patří muzea a památníky jako je například rekonstrukce věznice Womens Jail Museum, nebo Gabriel’s Garden Pavilion v Johannesburgu i celá řada residenčních budov. Kate Otten získala mnohá ocenění, účastní se jako porotce významných soutěží v Jihoafrické republice, publikuje a přednáší doma i v zahraničí. Tato přednáška uzavírá dvouletý cyklus o ženách architektkách a je první přednáškou spolku Kruh s hostem z afrického kontinentu. 

„Přednáška nám může rozšířit obzory o mimo euroamerické architektuře a navazuje na letošní bienále, kdy se evropskému světu nabídl vhled do architektury v Asii, Jižní Americe a Africe“, dodává k přednášce Marcela Steinbachová, čerstvá držitelka titulu Architekt roku 2016 a předsedkyně pořádajícího spolku Kruh.

Kate Otten patří mezi nejuznávanější architekty Jižní Afriky. Pracuje s tradičními materiály i postupy. Je přesvědčena, že domy mají být nejen funkčním prostorem, ale zároveň musí uspokojit emocionální a duchovní potřeby uživatelů. Vystudovala architekturu na Witwatersrandské univerzitě v Johannesburgu. V roce 1989 založila vlastní architektonické studio Kate Otten architects, které si získalo svou prestiž díky realizaci rozmanitých projektů, jež se mimo jiné vyznačují citlivostí k africké tradici a vytváří tak opozici k převažující „západní“ estetice.

Mezi další významné projekty patří Art terapeutické centrum v Sowety, rekonstrukce historické věznice v Johannesbugu, památník Anglo-American Reinvention a další. V roce 2015 získala čestné uznání mezinárodní ceny arcVision International Prize. Další podrobnosti na profilu studia Kate Otten Architects.