Rozsviťte s námi Plzeň! BLIK BLIK Festival světla

Datum konání: 18.03.2016, 18:00 - 19.03.2016, 23:00

Pondělí, 14. Březen 2016 - 20:01
| Napsal:

V březnu se bude již podruhé konat Festival světla, tentokrát pod názvem BLIK BLIK. Letos vás zveme k nečekaným zážitkům s městem a světlem mezi vily a paneláky na Lochotíně. Na tříkilometrové trase vás čeká 11 instalací a další doprovodný program. Vše je k vidění zdarma po oba dny mezi 18:00 - 23:00 h.

BLIK BLIK Festival světla - foto © archiv organizátorů

Kdy: 18. 3.-19. 3. 2016 vždy od 18 do 23 hodin
Kde: Plzeň - Lochotín

Web / Facebook.
Mapa Festivalu BLIK BLIK ke stažení zde.

Kromě světelných objektů, nasvícených soch a plastik vás čeká mapping na budovu Pavlovova pavilonu Lékařské fakulty na Lochotíně v podání Francouzů AV Exciters či digitální ohňostroj ovládaný díky mobilní aplikaci samotnými diváky z dílny bratislavského festivalu Biela noc na obrazovce Lochotínského amfiteátru.

Další atrakce budou vyhánět tmu u obchodních center Družba či Atom, v Lochotínském parku a u Sokolovny na Bolevci. Tam se v pátek 18. 3. od 20:00 odehraje festivalová party s DJ Gadjo.cz a živým doprovodem na saxofon v podání El Checo.

Na několika dalších místech mimo hlavní trasu chystají místní centra a spolky pro menší množství diváků malá překvapení. S ENVICem objevíte kouzlo zešeřelé Zapomenuté zahrady v ulici Pod Záhorskem, spolek Pěstuj prostor vás zavede k bublajícím pramenům pod lochotínskou nemocnici, komunitní program vás čeká také v TOTEMu a Plzeňském fotoklubu. Tyto doprovodné akce vyžadují trochu objevitelského a dobrodružného ducha, baterky na cestu po zšeřelých cestách vám ale rádi věnují dobrovolníci u informačních stánků festivalu.

Celkem bude na trase nachystaných 11 instalací, k vidění jsou zdarma po oba dny od 18 do 23 hodin. Trasa hlavního programu měří zhruba 3 kilometry a během večera ji pohodlně projdete celou. Informační stánky budou umístěné u amfiteátru, u Lékařské fakulty a u OC Atom, stánky s občerstvením najdete průběžně po trase. Vstupenky na páteční party v Sokolovně Bolevec je možné zakoupit v předprodeji Plzeňské vstupenky či na místě.

TRASA FESTIVALU SVĚTLA

1. Sestroj Ohňostroj / Zana Petrovičová a Ondřej Makši - Biela Noc (SK)
Projekce v areálu amfiteátru ZOO Plzeň. Díky svým chytrým telefonům jste sami tvůrci digitálního ohňostroje, definujete jeho barvy a posíláte vzkazy na obrazovku.

2. Andromeda / Peter Vrabel´ (SK)
Několik tisíc světélek připomínajících světlo Měsíce, rozesetých do svahu Lochotínského parku.

3. Videomapping / AVExciters (FR)
Videomapping na fasádu Pavlovova pavilonu, v kterém sídlí Lékařská fakulta Univerzity Karlovy, připravili francouzští AVExciters, autoři loňského mappingu na budově Západočeského muzea.

4. Ocelot / Čestmír Suška, Petr Pufler
Kovová obluda Ocelot ožívá světlem a dýmem. Světelná instalace u Restaurace Ve vilách v Lidické ulici.

5. Vlnité světlo / Pavla Beranová
20 originálních lamp light designérky Pavly Beranové rozsvítí ulici Karolíny Světlé.

6. Byrokvárium / KinocirKus
Pražský a mezinárodní umělecký spolek KinocirKus představí v prostorách OD Družba audiovizuální instalaci Byrokvárium, kontemplující vztah byrokracie, pravidel a zákonů se svobodnou podstatou lidského bytí. K tomuto účelu probudí k životu chátrající sociálně-realistickou keramickou plastiku.

7. Za mír / Róbert Farkaš / sedemminut (SK)
Chůze, která se mění na běh, a běh, který je rychlý jako světlo. 50 světelných běžců za mír, za svobodu, za umění. Světelná instalace v centrálním parku Lochotín u plaveckého bazénu.

8. Zelená Škoda / Axel T.Schmidt (DE)
Německý umělec Axel T. Schmidt ve své performanci vytvoří sochu z ledu a horkého vosku a celý proces spojí s projekcí na povrch automobilu. V atriu OD Atom.

9. Výlohy / bývalý obchodní dům Atom
Instalace s překvapením ve výlohách v OD Atom.

10. Hidden Horní Slavkov Factory / Gabriel Vach
Příběh nejstarší a bohužel již zrušené české porcelánky v Horním Slavkově v křehké stínové instalaci v jednom z prázdných obchodů v OD Atom. Baterky k prohlížení budou k dispozici na místě.

11. Brocken / Yasuhiro Chida (JAP)
Tisíce otvorů v objektu Japonce Yasuhiro Chidy vytvoří dojem, že noční Plzeň letí hvězdnou oblohou. U Sokolovny Bolevec, Ledecká 19. Na jeho přípravu se můžete podívat zde.

Pořadatelem Festivalu světla je Plzeň 2015, o. p. s. za podpory Města Plzně, UMO1 a Plzeňského kraje, poděkování patří agentuře CzechTourism, ZOO Plzeň a majitelům prostor v obchodních centrech Družba a Atom.