Slovinský architekt Vasa Perović vystoupí na FA ČVUT v rámci cyklu November Talks 2018

Datum konání: 12.11.2018, 18:30

Pátek, 9. Listopad 2018 - 13:59
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

O čem sní architekti? Jak jejich představy dokáží měnit města, místa, krajinu? Vize i realizace úspěšné slovinské kanceláře Bevk Perovic Arhitekti představí v pondělí 12. listopadu 2018 od 18.30 na Fakultě architektury ČVUT v Praze jeden z jejích zakladatelů Vasa J. Perović.

Soutěžní návrh Nové galerie a kasemat ve Vídni, vizualizace, Vasa J. Perović
Fotoalbum: 

Jeho vystoupení se uskuteční v rámci cyklu November Talks 2018 – Visions s podtitulem důležitost vizí v architektuře a urbanismu, který je součástí série, podporované již 13. rokem nadací Sto Foundation na šesti evropských školách architektury. Přednáška na FA ČVUT pro studenty i veřejnost bude v anglickém jazyce, vstup je zdarma.

Projekty Vasy Peroviće a jeho partnera Matiji Bevka mnohokrát zvítězily v mezinárodních soutěžích a jejich realizace jsou známé svou řemeslnou kvalitou a společenskou zodpovědností. Motto kanceláře „všechno záleží na okolnostech“, ukazuje na význam, který architekti dávají kontextu, jenž v podobě fyzických, společenských, nebo i psychologických aspektů vždy určuje finální podobu a vyznění jejich staveb.

Vždycky myslíme na to, že naše práce končí stavbou/schránkou, která se později může stát rámcem pro osobní vyjádření uživatele. Naše domy jsou jako platformy, na nichž se postupně odvíjí život. Naše architektura jen poskytuje možnosti, nepřináší pevně daná řešení,“ vysvětluje Perović.

Architekti jsou laureáty Evropské ceny za současnou architekturu pro začínající architekty (2009), Kunstpreis Berlin (2006), několikanásobnými nositeli slovinské Plečnikovy ceny za architekturu. V roce 2012 bylo práci ateliéru věnováno monografické číslo časopisu El Croquis 160: Bevk Perović 2004–2012 Condicionalismo. 

V Praze se kancelář již jednou prezentovala v roce 2012 výstavou Blow up v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze. V současné době spolupracuje s Karlín Group na 3 pražských projektech. Vasa J. Perović je v tomto akademickém roce též hostujícím profesorem na FA ČVUT, jeho společník Matija Bevk byl členem mezinárodní odborné poroty České ceny za architekturu 2017.