Soutěž na muzeum moderního umění v Buenos Aires: 1. místo

Pátek, 17. Srpen 2012 - 2:00
| Napsal:

Vítězství v soutěži a cenu 3000 dolarů si odnesli architekti ze Spojených států, jejichž návrh nejvíce zaujal porotu svou ikoničností i prostorovým uspořádáním.

Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Shelby Ponce, Eduardo Ponce
Světadíl Amerika
Země Argentina
Město Buenos Aires
Datum projektu 2012

Charakter lokality

Muzeum současného umění (BACAM) se nachází v hlavním městě Argentiny Buenos Aires. Město je proslulé svým pestrým kulturním životem a novou výtvarnou scénou. Nábřeží Puerto Madero je průsečíkem mezi krajinou a městem a spojuje zde přírodní krásy řeky Río de la Plata, bohatou kulturu a historii města a vzrušující možnosti rozvíjejícího se společenství.

Nábřeží + zahrada umění

Velká část areálu byla vrácena zpět do města, a to formou nábřežní zahrady umění, jejíž dva konce jsou zvednuty. Tento zásah napomáhá k vytvoření kulturních městských prostor v okolí budovy, oživuje jej tak a fyzicky i vizuálně spojuje východní a západní stranu muzea. Návštěvníkům jsou na uvítanou poskytnuty informace ohledně kulturního programu, zahradních prostor, uměleckých instalací a venkovních akcí, což jim ještě před vstupem do budovy nabízí představu zcela nového pojetí kultury.

Park a muzeum

Jak vytvoříte budovu, která nabídne více než jen funkční řešení umístění a expozice umění?
Muzea jsou často uzavřené budovy, jejichž cílem je být prostorami pro umění, ale už se nesnaží zaujmout a navázat dialog s kulturní městskou strukturou, která je obklopuje. Muzeum současného umění v Buenos Aires se snaží přilákat návštěvníky rozšířením parku a městské kultury v rámci celého muzea, propojením vnitřních a vnějších výstavních prostor a vytvořením zážitku přirozeného spojení města a uměleckého světa.

BACAM je uspořádán ve vrstvách - veřejné programy jsou v přízemí, performanční, digitální a sochařské umění jsou v prvním a druhém poschodí a umělecká díla citlivá na přímé světlo ve třetím poschodí.
Plášť a prostory budovy BACAM jsou působivé a transparentní. Kombinace galerijních prostor, konstrukčních prvků, cirkulace a zpola transparentní fasády umožňuje propouštění světla do celého muzea a poskytuje výhledy (ve všech směrech) na nábřeží Puerto Madera, městskou část a dále na metropoli Buenos Aires a umožňuje tak návštěvníkům znovu navázat kontakt s okolím i vzdálenou krajinou.

Konstrukce budovy byla navržena tak, aby byl dopad na podlahové plochy minimální a vytvořila se řada otevřených galerijních prostor, které nabídnou širokou škálu využití. Umělecká muzea jsou obvykle snadno přizpůsobitelná různým performancím, instalacím soch, obrazů a dalších uměleckých médií.
Velká terasa nabízí návštěvníkům zážitek venkovních uměleckých vystoupení v unikátním prostředí s výhledem na řeku a město. To rozbíjí jednotvárnost muzejních prostor a dále rozšiřuje veřejné nábřeží do budovy.

Hodnocení poroty

Po dlouhém rozhodování dospěla porota k tomu, že tento návrh nejlépe vystihl atmosféru nábřeží Puerto Madera a stal se novým orientačním bodem v krajině. Stavba bude jakýmsi katalyzátorem mezi městskou strukturou a nábřežím. Díky topografii terénu působí muzeum v noci jako plavidlo vznášející se elegantně nad vodou, což dává místu novou funkci a identitu. Uspořádání celkového objemu muzea umožňuje jedinečnou příležitost jak vystavovat umění – a to vytvořením prostorových enkláv. Jedná se o návrh s jasnou představou, vytvářející harmonickou výměnu se svým okolím. Celkový design je velmi efektivní, soudce zaujaly dobře propracované jednotlivé sekce budovy. Muzeum dosahuje své architektonické kvality díky využití přirozeného světla. Výhledy z budovy a propojení terasy s vnějším okolím ukazuje dobré morfologické řešení stavby ve vztahu k samotnému programu - ten je rozmístěn do jednotlivých úrovní logickým a jednoduchým způsobem. 

název BACAM
autoři Shelby Ponce, Eduardo Ponce
země USA
druh týmu architekti
umístění 1. místo

 

Společnost AC-CA

Pořadatel soutěže, londýnská společnost [AC-CA], se zabývá organizováním architektonických soutěží a publikováním vítězných návrhů. Pro první tři vítěze je připravena peněžitá odměna. Svými aktivitami provokuje a inspiruje, vytváří příležitosti pro vyjádření talentu, vizí a zaujetí pro dobrou architekturu. Stává se prostorem pro zviditelnění architektonických vizí a konceptů vzešlých ze soutěží. Její soutěže jsou přístupné všem - studentům architektury, absolventům i praktikujícím architektům.

www.ac-ca.org

Barevný svět architektury.

Klíčová slova: 

Diskuse: