Soutěž na muzeum moderního umění v Buenos Aires: 2. místo

Úterý, 14. Srpen 2012 - 2:00
| Napsal:

Druhé místo v soutěži o nejlepší návrh na muzeum v Buenos Aires získal uruguayský tým s řešením, které mění panorama města a přitom zachovává jeho kontinuitu.

Fotoalbum: 

MODIFIKÁTOR HORIZONTU

Nové muzeum, nová budova, nové okno města Buenos Aires s výhledem na pobřeží oblasti Puerto Madero.

Stavba mění panorama městské části Puerto Madero a představuje nové kontaktní místo mezi centrem Buenos Aires a jeho pobřežím.

Nové Muzeum současného umění je konstruováno tak, že mění vztah mezi plnými a prázdnými prostorami podél výstavbové linie okresu Puerto Madero. Nová budova je postavena při pobřeží a svým interiérem představuje prázdný prostor.

Muzeum je určeno pro širokou veřejnost a svým zaměřením se neomezuje jen na návštěvníky muzea jako takového. Příležitost vytvořit novou budovu v centrální oblasti Puerto Madero přináší městu nový prostor.

Hodnocení poroty

I tento návrh byl proveden velmi pěkně s nádechem poetiky. Velký důraz je kladen na vytvoření volného hlavního prostoru budovy, který je určen pro veřejnost. Tím se zachovává značná část veřejných pozemků v oblasti, kde je pozemková poptávka vysoká. V přízemí se zde spojuje promenáda podél doků s ulicí Juana Manso. Navzdory svému od počátku odvážnému nasazení má projekt velmi jemný přístup k řešení městské kontinuity - spojuje město s nábřežím a nabízí tak jedinečný zážitek vzájemné prostupnosti těchto dvou subjektů. Toto velkolepé architektonické dílo nemá v úmyslu splynout s okolím, ale naopak se snaží dynamickým způsobem transformovat okolní městskou krajinu. Podpěrné sloupy vytváří nový terén, kde se lidé střetávají s uměním, což muzeu umožňuje využívat prostory v jednotlivých ročních obdobích optimálním způsobem.

název MODIFIKÁTOR HORIZONTU - SKY LINE MODIFIER
autoři Marco Podestá, Matías Pereira
země Uruguay
druh týmu architekti
umístění 2. místo

 

Společnost AC-CA

Pořadatel soutěže, londýnská společnost [AC-CA], se zabývá organizováním architektonických soutěží a publikováním vítězných návrhů. Pro první tři vítěze je připravena peněžitá odměna. Svými aktivitami provokuje a inspiruje, vytváří příležitosti pro vyjádření talentu, vizí a zaujetí pro dobrou architekturu. Stává se prostorem pro zviditelnění architektonických vizí a konceptů vzešlých ze soutěží. Její soutěže jsou přístupné všem - studentům architektury, absolventům i praktikujícím architektům.

www.ac-ca.org

 

Barevný svět architektury.

Klíčová slova: 

Diskuse: