V Praze vystoupí zakladatelka uznávaného španělského studia Clara Solà-Morales

Datum konání: 06.12.2018, 19:30

Pátek, 16. Listopad 2018 - 9:02
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

Minimalismus, čisté linie, ohleduplnost k okolnímu prostředí. Tak by se daly popsat charakteristické prvky španělského architektonického studia Cadaval&Solà-Morales, kteří přijedou do Prahy ve čtvrtek 6. prosince na pozvání spolku KRUH. Svojí přednáškou zakončí dvouletý cyklus Jiná perspektiva, jenž představuje architekty ze zahraničí, kteří mají odlišný pohled na architekturu. Přednáška se uskuteční v CAMP - IPR Praha.

X House, Cadaval & Solà-Morales © Sandra Pereznieto
Fotoalbum: 

Studio Cadaval & Solà-Morales bylo založeno v roce 2003 a v současné době má dvě hlavní kanceláře – v Barceloně a Mexico City. Právě ve Španělsku a na území Jižní Ameriky nejdete nejvíce jejich realizací. Věnují se jak drobným rekonstrukcím, tak stavbě nových objektů i urbanistickým projektům. Všechny spojuje minimalistický přístup a důraz na kontext, pro který jsou navrhovány. „Ve své práci vždy klademe důraz na prostředí, v němž se nacházíme. Harmonický vztah mezi novým a stávajícím je pro nás velmi důležitý, stejně tak i kulturní prostředí. Navrhujeme v Evropě a Americe, zcela odlišných kontinentech, to se v práci musí odrážet,“říká Clara Solà-Morales, která přijede osobně představit práci studia do Prahy.

Studio pracuje s čistými liniemi a maximálním zjednodušení tvarů. Nejcitovanějším příkladem takového přístupu je dům přezdívaný Slunečnice stojící na španělské Costa Bravě. Pozemek na kamenném srázu je často bičován silným větrem dosahujícím až 180 km/hodině, navíc stojí odvráceně od slunečních paprsků. Cadaval & Solà-Morales se při jeho návrhu inspirovali slunečnicí a stejně jako se točí květina za sluncem, i tento dům „natáčí“ každou svoji část do všech stran tak, aby zachytil sluneční paprsky. Jednotlivé buňky vystupující a zastupující do srázu se pak vzájemně chrání před silným větrem. Studio je také autorem rezidenčního projektu „ReUrbano“ v kdysi upuštěné historické čtvrti v Mexico City, která dnes díky uměleckým a kulturním aktivitám nově ožívá. Ateliéru se podařilo zachovat charakteristiku původních budov a moderní dostavbu devíti bytů navrhli v harmonii s okolním prostředím.

Studio Cadaval & Solà-Morales získalo mnoho ocenění, jejich práce jsou vybírány pro výstavy v Evropě i jiných částech světa. Významným příkladem je prezentace v rámci Bienále v Benátkách 2016 a na bienále Barbara Capocchin. Eduardo Cadaval a Clara Solà-Morales, zakladatelé studia, vyučovali a přednášeli na několika vysoce kvalifikovaných akademických institucích v Evropě a Severní Americe. Přednášeli na takových univerzitách, jako jsou Harvard, MIT, Yale, University of Pennsylvania, ETH Zurich a EPF Lausanne.

Prosincová přednáška zakončí dvouletý cyklus Jiná perspektiva, během něhož jsme přivezli 23 architektonických studií a teoretiků z celé Evropy. Nahlédli jsme na architekturu z různých pohledů – od bytových výstaveb přes muzea a stanice metra až po stavby ve válečných zónách. Věřím, že cyklus byl pro české prostředí obohacující a již se těšíme na příští rok, kdy souhrnněji představíme architekturu Vlámskou a Valonskou,“ říká Marcela Steinbachová.

Přednáška Clary Solà-Morales se uskuteční ve čtvrtek 6. prosince od 19h30 v CAMP – IPR Praha. Vstupenky je možné si koupit v předprodeji sítě GoOut za cenu 80 Kč / 100 Kč. Přednáška proběhne v angličtině bez tlumočení. Více informací najdete na www.kruh.info