Výstava Aaltova příroda nyní v Brně

Datum konání: 11.07.2017 (Celý den) - 13.08.2017 (Celý den)

Středa, 12. Červenec 2017 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

Úloha lidové tradice v japonském a finském stavitelství v díle Alvara Aalta ve 30. letech minulého století a nejen to budete moci poznat na výstavě v Galerii Architektury v Brně.

Výstava AALTOVA PŘÍRODA, Zdorj: © Galerie Architektury Brno
Fotoalbum: 

Brněnská repríza výstavy připravené Kabinetem architektury v Ostravě ve spolupráci s GVUO a Universitou Aalto v Espoo ve Finsku. Výstava se zaměřuje na méně známé a lehce opomíjené období v tvorbě architekta a designéra Alvara Alto, u něhož se ve 30.letech projevil velký zájem o tradiční japonskou architekturu.  

Alvar Aalto byl finský architekt a designér, jehož dílo mělo neobyčejně široký rozsah nejen v oboru architektury, ale také designu - nábytku, skla či šperků. Jeho fascinace tradiční finskou architekturou, kosmopolitní založení a hledání rovnováhy mezi člověkem, přírodou a stavbami, ho zavedly k japonské stavební tradici, které zcela podlehl.

Aalto inspirován myšlenkami a ideály tradiční japonské architektury hledal v době standardizace návrat k přírodě, člověku. Humanizace moderní architektury, individualismus, či kvalitní řemeslné zpracování, jsou ideály, jež se spojeny s finskou tradicí propisují do jeho staveb z 30.let. Tato epizoda bezesporu významně ovlivnila tvorbu jednoho z nejvýznamnějších světových tvůrců moderní architektury a umění 20. století.

Zahájení výstavy

V úterý 11. července 2017 v 18.00 hod v Galerii Architektury Brno, Starobrněnská 18.

Výstava potrvá do 13. srpna 2017 a vstupné je na ni dobrovolné.

Výstava vznikla v rámci  mezinárodního festivalu architektury, designu a umění  Archikultura 2017 pořádaném ostravským Kabinetem architektury.