Události /

Výstava kontejnerové architektury a umění

Standardizované, robustní, skladné a dostupné po celém světě, levné, snadno složitelné a rozmontovatelné, to vše jsou kontejnery a ještě více. Výstava v Düsseldorfu si klade za cíl nabídnout fascinující přehlídku toho, co vše lze s kontejnery dokázat.

, 23. 8. 2011

Kontejnery hlásají světu, jak dobře nebo špatně si vede světová ekonomika. Prázdné kontejnery svědčí o poklesu, plně naložené lodě s kontejnery - či dokonce objednávky větších lodí – jsou euforickými znaky lepších časů. Samotný kontejner 2,44 m široký, 2,59 m vysoký a 6,06 nebo 12,192 m dlouhý je standardizovaným dopravním modulem již od roku 1956. Na světových mořích a oceánech jich je asi 30 milionů. Dnes je kontejnery fascinováno mnoho architektů. NRW-Forum Düsseldorf přizvalo renomované architekty, designéry a umělce z celého světa k předvedení svých návrhů kontejnerové architektury. Odezva byla ohromná. Dodaná díla byly nejen existující kontejnerové stavby, ale i nové návrhy přímo pro tuto výstavu. Z 24 z těchto návrhů byly pro vystavení vytvořeny modely v měřítku 1:5 – nejvyšší dokonce prochází stropem výstavní síně. Bylo přihlášeno přes 100 děl, jejichž fotografie budou vystaveny na stěnách výstavních prostor. Zároveň bude vydán i katalog k výstavě.

Ale proč organizovat výstavu o kontejnerech? „Kontejnery jsou symboly způsobu našeho života v dnešní globalizované, mobilní, kočovné době.“ odpovídá organizátor výstavy Werner Lippert na otázku, co jej vedlo k uspořádání této výstavy. Dále cituje etnologa Hartmuta Böhme, který popisuje kontejner jako „fetiš moderní doby“, který představuje převrat, mobilitu a změnu. Pro kritika architektury a urbanistu Dietera Hoffmann-Axthelma je kontejner “stavebním typem blízké budoucnosti”. Výstava pozdvihuje kontejner na symbol nového způsobu života a zároveň z něj činí objekt moderní architektury.

Nákladové kontejnery jsou dnes využívány ke stavbě studentských kolejí, oceňovaných domů i plavebních terminálů. Sedí v podobě atelierových bytů na střechách New Yorku, anebo jako architektonická díla parazitující na střešní krajině San Francisca. Naskládány jeden na druhý vytvářejí rezidenční stavby v Londýně nebo výškové bytové domy v Melbourne. Návrháři z nich vymýšlejí mobilní domy nebo působivé chaty. Umělci navrhují a realizují projekty s a v kontejnerech. Například jedna instalace je využita jako průchozí socha, která je zároveň mostem přes řeku. Kontejner je používán také jako mikro-dům, jako stavba, která může v krátké době zajistit ubytování během katastrof, může sloužit jako mobilní obchodní dům, zkrátka kontejner je nápad se slibnou budoucností.

Částečně jsou to umělci, kteří vyvrací přesvědčení, že i když kontejnery symbolizují mobilitu naší doby, tak pokud se použijí k vytvoření domova, jsou stejně nemovité jako jakékoli jiné stavby. V jednom příspěvku se umělci vydali na cestu v „kontejnerovém raftu“ a dopluli tak po proudu až do moře. V jiném zase byly částečně naložené kontejnerové lodě využity jako hotel pro „vyhlídkovou plavbu jinak“ po sedmi mořích.

Kontejnery jsou využívány jako muzea pro bienále a jako výstavní boxy pro výstavu videoartu v ZKM v Karlsruhe. 150 je jich právě použito pro polární stanici v Indii a z jednoho je vytvořena „knihovna na ledu“ – čítárna a svatyně, kam se mohou usebrat vědci z institutu Alfreda Wegenera na Antarktidě. Pro UNESCO bylo vyvinuto „Muzeum na stisk tlačítka“, které putuje po Africe s výstavou děl v „dětském formátu“ od umělců jako Paul McCarthy, James Turrell, Carsten Höller, a dalších.

Naproti tomu jsou kontejnery take využívány jako stavební prvky luxusních pohodlných domovů. Taková jsou díla Adama Kalkina pod názvem "Adriance House" nebo  “Quickhouse”, který může stát až 175 000 dolarů a disponuje krbem, nerezovou kuchyní a osvětlením od top-designera Ingo Maurera. Alternativně mohou být kontejnery využity i pro ekologicky šetrné bydlení jako “Dům Eco-540” v Tampě na Floridě s větrnými turbínami na vrcholu. … Naproti tomu Chaty Seacan v Kostarice, které využívají levné kontejnery jako domovy, nejsou luxusem, jsou nutností. Všechny části, které byly vyříznuty pro okna a dveře, jsou opět využity do posledního zbytku.

Modulární charakter, univerzální transportovatelnost, rychlé sestavení a trvalá udržitelnost předurčují kontejnery k využití pro nouzové ubytování i pro plnohodnotné bydlení. Příklady domů jako “Future Shack” nebo “1 Unit”, kde high-tech design využívá kontejneru, který má vše potřebné pro samostatné fungování, anebo “Dům Katrina”, nerealizovaný návrh pro Pink Project, jehož patronem je Brad Pitt a který podporuje svižnou rekonstrukci obytných částí New Orleans zničených hurikánem Katrina.

Kontejnery se používají i jako nákupní prostory. Vezměte například “Puma City”, které cestovalo kolem světa. Standardizované, robustní, skladné a dostupné po celém světě, levné, snadno složitelné a rozmontovatelné, to vše jsou kontejnery a ještě více. Výstava v Düsseldorfu si klade za cíl nabídnout fascinující přehlídku toho, co vše kontejnery umožňují. Katalog o 400 stránkách pak přinese všech 114 projektů zahrnutých do výstavy.

 

  • autor: *
  • publikováno: * 23. 8. 2011

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři