Události /

Výstava | Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Které rodinné domy v České republice od 19. století do současnosti jsou podle odborníků nejvýznamnější? Zjistíte to od 9. června do 9. října při návštěvě výstavy Slavné vily Čech, Moravy a Slezska.

EARCH.CZ , 9. 6. 2011

 výstava

Když v roce 2007 připravilo Muzeum umění Olomouc ve spolupráci s uměleckou agenturou Foibos premiéru výstavy Slavné vily Olomouckého kraje, která vedle 50 nejkvalitnějších regionálních staveb představovala architektonické modely i užité umění, stala se tato výstava jednou z divácky nejúspěšnějších. „Vysoká návštěvnost tehdy potvrdila vzrůstající zájem veřejnosti o atraktivní téma rodinného bydlení a životního stylu dneška i minulosti. Využili jsme proto nyní příležitosti k repríze zatím poslední výstavy ´slavných vil´, kterou lze označit za pomyslné shrnutí celého projektu,“ uvedl ředitel muzea a historik architektury Pavel Zatloukal.Reprízou divácky úspěšné výstavy, jejíž premiéra se uskutečnila vloni v pražské Národní technické knihovně, olomoucké muzeum navazuje na projekt Slavné vily Olomouckého kraje z roku 2007. Ve stejném výstavním sále navíc návštěvníci najdou výstavu sedacího nábytku Pro tentokrát nesedat a mohou si tak udělat konkrétní představu o zásadním významu užitého umění v architektuře.

Výstava Slavné vily Čech, Moravy a Slezska, jejíž premiéra se uskutečnila koncem loňského roku v pražské Národní technické knihovně, diváky prostřednictvím informativních panelů, bohaté obrazové dokumentace, ale také modelů provádí 120 nejvýznamnějšími stavbami rodinného bydlení, které od druhé poloviny 19. století až do dneška vznikaly na českém území. Přehlídku, která je výběrem těch nejkvalitnějších rodinných a víkendových domů, vil, chat i rezidencí, připravil spolu s Pavlem Zatloukalem profesor Vladimír Šlapeta. „Stejně jako v případě Slavných vil Olomouckého kraje je i tentokrát výstava koncipována jako sled fascinujících příběhů, nejen o stavbách samotných, ale i o jejich autorech a stavebnících,“ doplnil kurátor výstavy Jakub Potůček.

Mezi představovanými stavbami přitom nechybějí například brněnská Vila Tugendhat architekta Ludwiga Miese van der Rohe, Vila Dušana Jurkoviče, kterou nedávno znovu zpřístupnila Moravská galerie v Brně, slavná pražská Müllerova vila od Adolfa Loose nebo další pražské stavby - dům sochaře a architekta Františka Bílka, dvojdům Josefa a Karla Čapků od Ladislava Machoně či vila režisérky Věry Chytilové od Emila Přikryla. V pomyslné konkurenci však uspěly také rodinné domy z Olomouckého kraje. „Na výstavě tak do celorepublikového kontextu zasazujeme například olomoucký secesní skvost, vilu Primavesi, další olomouckou stavbu, vilu Julia Pelikána, vilu Františka Wawerky z Lipníka nad Bečvou a další domy v Prostějově, Šumperku či Jeseniku,“ doplnil Jakub Potůček.

Jak podotkl Pavel Zatloukal, výběr 120 vil pro výstavu a knihu shrnující celý projekt „slavných vil“ nebyl zrovna jednoduchý. „Autoři patnácti svazků slavných vil totiž vybrali a popsali 783 vilových staveb z patnácti českých, moravských a slezských krajů a Prahy v heslové části a další desítky domů v průvodních textech. Při takové míře redukce se základním kritériem musely stát kvalita a snaha o vyrovnanost, přitom však nemohla být vždy zohledněna lokální specifika“ řekl a pro zajímavost dodal, že z celkového počtu staveb bylo období do roku 1850 zastoupeno cca 1,3 %, do roku 1900 cca 10,7 %, do roku 1918 23,4 %, do roku 1945 48,7 %, do roku 1989 5,2 % a do současnosti 10,7 %.

Slavné vily Čech, Moravy a Slezska doplňují v sále Galerie Muzea moderního umění výstavu sedacího nábytku Pro tentokrát nesedat. Spojení těchto dvou výstav podle Jakuba Potůčka poskytne divákům nejen konkrétní představu o tom, jak důležitou roli dříve zastávalo užité umění, ale také bude dokladem skutečnosti, že rodinné bydlení by mělo splňovat jak funkční a technické požadavky, tak i zohledňovat aspekty výtvarné a psychologické. „Pevně věříme, že Slavné vily Čech, Moravy a Slezska se v řadách olomouckého publika setkají nejméně s takovým zájmem jako Slavné vily Olomouckého kraje,“ uzavřel Pavel Zatloukal.

Doprovodný program:

Komentovaná prohlídky výstavy Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

út | 14. 6. a 20. 9. | 17.00 hod. | Muzeum moderního umění | Galerie

Výstavou, která prostřednictvím informativních panelů, bohaté obrazové dokumentace, ale také modelů diváky seznamuje se 120 nejvýznamnějšími stavbami rodinného bydlení od poloviny 19. století do současnosti, provádí historik architektury Jakub Potůček.

Vstupné: 50,- Kč/ 25 Kč,- (senioři, studenti)

Upozornění: Počet míst je omezen. Vstupenky je třeba si rezervovat přímo v pokladně Muzea moderního umění, osobně nebo na tel.: 585 514 241.

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři