Architektura /

Architecture Week Ostrava 2011

Třetí ročník festivalu moderní a současné architektury Architecture Week Ostrava 2011 proběhne v Ostravě ve dnech od 4. do 28. dubna 2011.

Czech Architecture Week s.r.o. , 8. 4. 2011

Cílem třetího ročníku mezinárodního festivalu Architecture Week Ostrava 2011 je, podobně jako v Praze a v dalších městech (Londýn, Barcelona, Berlín, Oslo, Vídeň, Budapešť, Moskva, New York, Melbourne aj.), přiblížit moderní a současnou architekturu veřejnosti. Výstavy, přednášky, diskusní fóra, promítání filmů či procházky za architekturou dávají příležitost všem zájemcům rozšířit své poznatky o práci architekta, problémech výstavby a možnostech jejich řešení, seznámit se s architektonickou historií města Ostravy i s plány na jeho další rozvoj. Specifikem a předností Moravskoslezského regionu je jak jeho multikulturní prostředí, které se na trojmezí České, Slovenské a Polské republiky nabízí, tak jeho bohatá historie. Dalším cílem festivalu je prezentace urbanismu a architektury města Ostravy v širších souvislostech, její historie, současný stav, rovněž prezentace investičních a developerských příležitostí v regionu nejen tuzemským investorům.

Hvězdou letošního festivalu Architecture Week Ostrava je architekt Prof. Boris Podrecca, který osobně zahájí a představí výstavu své dosavadní tvorby. Boris Podrecca je mimo jiné spoluautorem (s Gustavem Peichlem) nejvyšší budovy v Rakousku, známé Milenium Tower ve Vídni. Boris Podrecca aktuálně zvítězil v mezinárodní soutěži na přestavbu komunikačního uzlu a zástavbu údolí v italském Bolzánu, které se účastnily mimo jiné ateliéry holandského architekta Bena van Berkela nebo Studio Daniela Libeskinda z New Yorku.

Tradičně silné zastoupení bude mít Polsko, tentokrát reprezentované architektonickou kanceláři Zbigniewa Maćkowa, který je nositelem hlavní ceny polského svazu architektů za nejlepší stavbu roku 2010. Tato stavba byla také nominována na Cenu Miese van der Rohe.

Kromě uvedeného se v prostorách Dolu Michal představí Fakulta architektury Slezské Polytechniky z Glivic, kde jsou vychováváni architekti formátu Roberta Konieczného, v Čechách již dobře známého a architekti, známí z výstavy Slezská škola architektury, která byla prezentována na loňském Architecture Weeku v Ostravě a v Praze. Na stejném místě organizátoři uvedou výstavů výsledků atypické studentské soutěže Olověný Dušan Spolku posluchačů architektury při FA ČVUT Praha. Soutěž je vypisována jednou do roka v zimním semestru a probíhá ve dvou kategoriích - nejlepší projekty jednotlivců a nejlepší ateliéry jako celek.

Poprvé bude ostravský festival obohacen o filmovou přehlídku (Ostrau Der Kulturpunkt Festival) filmů s architektonickou tématikou, která je připravena ve spolupráci s Goethe Institutem v Praze, polskými a českými partnery. V rámci projektu Ostrau Der Kulturpunkt Festival je v galerii V Pasáži umístěna výstava Plakáty ze sbírky fotografií muzea Folkwang v Essenu a proběhne komentovaná prohlídka města: Ve stopách německé Ostravy.

Hlavní informační centrum Architecture Week Ostrava bude umístěno do renomovaného Domu umění Galerie výtvarného umění v Ostravě, kde budou návštěvníkům k dispozici všechny informace o festivalu i program na informačním systému. U příležitosti 150 let od narození Alfonse Muchy zde bude také umístěna rozsáhlá expozice jeho tvorby, kterou připravila londýnská kurátorka Tomoko Sato. Také proto budou v Ostravě ve spolupráci s Útvarem rozvoje hlavního města Prahy prezentovány výsledky soutěže na Pavilón pro Slovanskou epopej Alfonse Muchy a touto nenásilnou formou se propojí aktivity Architecture Week Ostrava 2011 s v této době dominující aktuální výtvarnou tématikou moravskoslezské metropole.

Více na www.architectureweek.cz a www.trojhlavydrak.cz.

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři