Ateliér ROSA architekt postavil dřevěný altán pro botanickou zahradu

Středa, 23. Květen 2018 - 0:47
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Architektonické studio ROSA architekt sídlící v Trutnově postavilo v areálu trojské botanické zahrady v Praze jednoduchý dřevěný altán, jehož otevřená dispozice slouží k prezentacím a o víkendech pak jako čajovna. Lehkou dřevěnou konstrukci tvoří jednotlivé rámy, které jsou od zbytku stavby barevně odlišeny. Altán má pro lepší propojení s okolím zelenou střechu a kompletně prosklené dvě stěny.

Dřevěný altán v ornamentální zahradě, Rosa Architekt © petrkostal.cz
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Michal Rosa, Martina Rosová
Ateliér ROSA - ARCHITEKT
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Praha 7 - Troja
Ulice, číslo Botanická zahrada hl. m. Prahy, Trojská 800/196
Datum projektu 2014
Datum realizace 2017
Užitná plocha 74.00m2
Zastavěná plocha 154.00m2

Dřevěný altán v Botanické zahradě je umístěn na křižovatce několika cest v části nazývané ornamentální zahrada. Jeho orientace vychází z napojení na stávající pěší trasy a pracuje s výhledy do okolní krajiny. Pro maximální propojení s krajinou je navržena zelená střecha.

Hlavní část altánu tvoří jediná místnost, která ve všední dny slouží pro výuku a prezentaci a o víkendech se z ní stane čajovna. Dvě stěny této místnosti jsou prosklené a nabízí výhled do zahrady. Na tuto místnost volně navazuje prostor s malým barem pro přípravu čaje. K baru přiléhá malý sklad. U vstupu do objektu, který je bezbariérový, je umístěna toaleta pro personál a toaleta pro imobilní.

Masivní sloupy mezi okny tvoří spolu s kleštinami rámovou konstrukci, která je základem nosné konstrukce altánu. Tyto konstrukční „rámy“ jsou barevně odlišeny od ostatních dřevěných prvků stavby a jejich přiznání v interiéru i exteriéru je základním architektonickým motivem stavby.

Součástí altánu je dvouúrovňová krytá terasa pro venkovní posezení umístěné na jižní straně altánu. Ochoz, který lemuje altán při západní fasádě, navazuje na jednu z pěšin a nabízí pohled na dunu pod altánem.