Aulík Fišer architekti dokončili bytový dům v Praze

Čtvrtek, 30. Listopad 2017 - 0:22
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Pražská architektonická kancelář Aulík Fišer architekti letos v létě dokončila nový obytný dům na Bulovce v Praze. Vysoký dům o relativně malé půdorysné ploše poskytuje celkem 39 bytů různého dispozičního řešení. Solitérní stavba reaguje na lokální zastavovací podmínky území. 

Bytový dům Bulovka, Aulík Fišer architekti © AI Photography
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér Aulík Fišer architekti
Spolupracovníci Lucie Chroustová
Stavebník Real Treuhand Reality s.r.o.
Generální dodavatel SOD Holding, s.r.o.
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Praha
Ulice, číslo Na Korábě
Suma 110 000 000.00
Měna CZK
Datum projektu 2010
Datum realizace 2017

Bytový dům je navržen jako solitérní bodový objekt. Navazuje tak na zastavovací podmínky v území, přičemž jeho umístění respektuje hranu ulice Na Korábě. Poměrně malá zastavěná plocha pozemku uvolňuje velký prostor pro velkorysou společnou zahradu pro obyvatele domu. Díky tomu také zůstává do určité míry zachován charakter místa, tedy místa přechodu kompaktní zástavby přes rozvolněné formy k nezastavěnému ostrohu nad Vltavou. Součástí zdůvodnění tohoto konceptu je také obvyklé přání lidí bydlet v bytových domech spíše ve vyšších podlažích s výhledem, pozice parcely na vyvýšeném hřebeni nad pražskou kotlinou tento předpoklad splňuje. 

Architektonické řešení je založené na jednoduchém strukturálním motivu rastru okenních otvorů integrovaných se zasklenými lodžiemi přináležejícími k jednotlivým bytům, který racionálně propisuje vnitřní uspořádání dispozice domu, ale umožňuje zároveň její proměny při zachování existujícího vzhledu.

Hmota objektu blízká rozměry kostce je situována na podnož suterénu, který - díky konfiguraci terénu v místě - částečně vystupuje na severní straně na výšku jednoho podlaží nad jeho úroveň a vymezuje tak plochu zahrady, zároveň je dále modelována ustoupením posledních podlaží severním směrem a konzolou v místě vstupu do domu. Reaguje tak na urbanistické souvislosti místa (kryté předpolí vstupu, či ustoupení a tudíž snížení hlavní atiky směrem v ulici Bulovka).

V domě je navrženo celkem 39 bytů velikostí 1-5+kk, v suterénním parkingu je 50 stání.