Autentický řád

Středa, 26. Říjen 2016 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Na rohu Purkyňovy ulice v pražském Novém Městě vznikla restaurace, jejíž interiér je inspirovaném autentickým charakterem asijského tržiště. Představa chaosu či nepořádku je ale mylná, vše je totiž podřízeno čtvercovému rastru. Prostor, kterému vládne přirozená barevnost povrchů, pak zpestřuje zářivé modrozelené logo.

SOA architekti, WOKIN – foto © Tomáš Buble
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Ondřej Laciga, Ondřej Píhrt, Štefan Šulek
Ateliér SOA architekti
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Praha 1 - Nové Město
Ulice, číslo Purkyňova 74/2
PSČ 110 00
Datum realizace 2016
Užitná plocha 78.00m2
Poznámka

Foto © Tomáš Buble

Základní koncept restaurace vychází z inspirace asijským tržištěm. Rušným místem, kde si u stánku koupíte lokální pokrm a hned ho spořádáte na provizorně přistavených stoličkách u vyskladněných beden s polotovary. Takové prostředí, jehož podobu vytvořil každodenní život a potřeby prodejců a jehož největší benefit je atmosféra autentičnosti.

Ústředním designovým prvkem je mřížka – pravidelný čtvercový rastr, který sjednocuje všechny interiérové prvky. Tato mřížka symbolicky odkazuje k tržnicovým regálům, dlaždičkám, vyskládaným krabicím nebo k husté uliční síti elektrického vedení.

Návrh barevnosti interiéru ponechává povrchy ve své „přirozené“ barevnosti – dub, černá ocel, světlá břízová překližka, betonová stěrka, bílé maloformátové dlaždičky, recyklovaný papír a tvoří tak pouze pozadí k barevnému akcentu – k zářivému modrozelenému logu na krabičkách a k obdobně barevným stoličkám a svítidlům.