Bez praktického účelu. Konstrukce sloužící dětské hře a rozvoji imaginace

Sobota, 9. Prosinec 2017 - 9:57
| Napsal:

Objekt v lese na okraji Bostonu můžeme nazvat jakkoli - třeba jako prostou prolézačku. Jak říkají sami její autoři - konstrukce nemá žádný praktický účel. Nachází se na symbolickém místě a snaží se o jeho rozvinutí pomocí hry, která je v očích designérů mnohem důležitější, než jak bývá obvykle nahlížena.

Prolézačka Five Fields, Matter Design & FR|SCH Projects © Brandon Clifford
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér Matter Design, FR|SCH Projects
Světadíl Amerika
Země Spojené státy americké
Město Boston
Datum realizace 2017

Prolézačka nemá žádný praktický účel – a přesně toho se designéři snažili docílit. Projekt slouží dětskému objevování. Vyhýbá se funkčnosti a obvyklým standardům ve prospěch celkového osvobození. Konstrukce rozvíjí představivost dětí i dospělých prostřednictvím hry. Povzbuzuje vynalézavost pomocí prostorů, které děti musejí sami objevit. Měřítko prolézačky je šité na míru dětem, pro které je také primárně určená, stejně tak ji ovšem mohou užívat i dospělí.  

Prolézačka nazvaná Five Fields se nachází na významném místě. Čtvrť města Boston Five Fields byla navržena v raných 50. letech za účelem posílení místní komunity lidí pomocí vytvoření sdíleného prostoru. Od počátku se místní lidé o toto místo starali a vážili si ho jako celku. Experiment proběhl už před 60 lety a zaznamenal velký úspěch – udržování a starost o společný pozemek sjednocuje místní komunitu dodnes. O něco podobného usiluje i nová prolézačka – vyzdvihuje zvídavou povahu dětí.

Hra nemůže být nijak omezována. Hra je osvobození s podstatou v nerozhodnosti. Jak tedy funguje takový návrh pro dětské objevování? Konstrukce byla navržena se snahou zbavit její uživatele direktivního, specifického způsobu užívání. Prolézačka probouzí představivost a osvobozuje tělo uvnitř svých  dřevěných objemů.

Levitující objemy vytvářejí ukrytá zákoutí. Prolézačku můžeme také chápat jako experiment – v určitém úhlu pohledu je tedy pokračováním místní tradice. Prostor oslavuje kolektivní imaginaci jakožto sdílenou zkušenost. Usiluje o posílení sousedských vztahů k místu a k sobě navzájem.  

Klíčová slova: