Bydlení ve skříni

Středa, 18. Leden 2017 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: překlad

Modulární architektura je v celé Latinské Americe velmi populární. Umožňuje totiž velmi rychlou výstavbu při zachování nízkých nákladů. Není překvapením, že pro projekt bytového domu na předměstí Buenos Aires zvolili architekti z IR arquitectura právě modulární řešení. 

Quintana 4598, IR arquitectura, foto © Federico Cairoli
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Luciano Intile, Andres Rogers, Francisco Solari, Martin Zlobec, Federico Chain, Joy Zimmerman, Cynthia Szwarcberg
Ateliér IR arquitectura
Zodpovědný projektant
Světadíl Amerika
Země Argentina
Město Buenos Aires
Datum projektu 2011
Datum realizace 2013

Dům na rohu ulic Ariac a Quintana nabízí 12 bytových jednotek. Jeho princip vychází z modulární struktury, jež byla zvolena pro svou flexibilitu a snadnou výstavbu. Na každém patře se nachází tři byty. Jednotlivé prostory v bytech (koupelna, kuchyně, sklad, skříň, záchod i ložnice) jsou rozděleny a organizovány jako jednotlivé části ve skříni – kousky, jež se napojují na celkový prostor bytu. Specifické řešení se snaží plně využít výšky stropu tři metry. Dostatečnou výškou prostoru je zajištěna příjemná cirkulace vzduchu v těch nejdůležitějších místech.  Každé patro doplňuje čtvrtá jednotka větších rozměrů, jež je koncipována obdobným systémem. I zde dochází k rozdělení užitných zón jako ve skříni, což umožňuje plně využít prostor s nejlepším výhledem a charakterem. 

Fasádu domu využívá přirozený koloběh a není nutné ji výrazně uživatelsky kontrolovat. Fasády reflektuje modulární uspořádání uvnitř domu. Polykarbonátové boxy rozšiřují vnitřní prostory a balkony, jež je tak možné využívat za každého počasí. Společné prostory domu reflektují sociální standart výstavby a vhodně ho doplňují. Velmi strohý charakter společných prostor je v přímém kontrastu s interiérem jednotlivých bytů.

Z energetického hledisky využívá dům recirkulace vody, jež mu umožňuje snížit spotřebu vody na 10% z původního odhadovaného objemu. 

Článek vznikl za podpory společnosti KOMA MODULAR s. r. o.