Dům navržený na míru stárnoucím rodičům

Středa, 11. Říjen 2017 - 0:48
| Napsal: | Zdroj: RIBA Awards

Nestává se často, že je projekt vybudován naprosto bezvadně, je citlivě koncipován do krajiny, má srdce i duši. Je pak skoro nemožné si k takovému domu nevytvořit emocionální pouto. Možná právě proto byl Shawn house nominován do britské ceny za architekturu RIBA 2017.

Shawm House, MawsonKerr Architects, Foto: © Rob Rhodes
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Richard Pender
Ateliér MawsonKerr Architects
Světadíl Evropa
Země Velká Británie
Město Northumbrian
Datum realizace 2016
Zastavěná plocha 274.00m2
Materiál
Poznámka

Foto: © Rob Rhodes

Richard Penderem navrhl pro své stárnoucí rodiče pohodlnější a snadno udržovatelné místo k životu. Dům jako by vyprávěl pozoruhodný příběh o celé rodině Penderových, je spojen s historickým statkem a s nekonečně mnoho zarámovanými výhledy na rustikální krajinu království Northumbrian propojují vnitřní svět s okolím.

Úzká spolupráce architekta s projektantem Danem Kerrem má pozoruhodný výsledek. Záviděníhodná znalost konstrukční metodiky technologií umožnila velkorysé architektonické detaily. Budova stojí na místě staré stodoly, kde byl na zakázku vyroben dřevěný rám a obložení pro novou formu stavby. Ta je tak s krajinou spjata nejen vizuálně, ale její odkaz nese sama na sobě.

Projektový tým spojil své znalosti o pasivních domech s étosem pro udržitelný design a s environmentální přístupem k architektuře, jako je využívání lokálních materiálů z místních zdrojů, do jediného domu. Výsledkem je nízkoenergetická, ekologická a nízkouhlíková budova.

Celkové provedení konstrukce se v té nejvyšší kvalitě, porozumění konstrukčním detailům a jejich precizní provedení posouvají realizaci na ještě vyšší úroveň. Výstavba budovy podporující malé dodavatele by nebyla možná bez neustálé péče, pozornosti a praktických znalostí, které architekt Richard Pender projektu věnoval. Kolegovi Danu Kerrimu se podařila architektonická vize promítnout do reality bez větších změn.