Dům pro seniory v sadu – Klidné stáří

Úterý, 28. Únor 2012 - 1:00
| Napsal:

Zvláštní cenu soutěže o nejlepší projekt zimního semestru 2011/12 mezi studenty Fakulty architektury VUT v Brně získal finálový návrh domu pro seniory ve Svinošicích.

Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Jitka Vančurová
Ateliér FA VUT - UN2 - Vítězslav Nový
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Svinošice

Koncept

Ovocný strom je základním vesnickým prvkem. Sad navozuje příjemnou domáckou atmosféru, zachovává lidské měřítko, chrání před rušivými vlivy okolí, vytváří příjemná zákoutí.

Urbanistické a architektonické řešení

Součástí návrhu je rekonstruovaný stávající objekt, jež je v kontaktu s návsí. Zde jsou umístěny komerční aktivity. Navržený dvůr je významným kontaktním bodem. Na něj navazuje společenský sál. Z něj je přístup do 2 bytových domů a části se službami.

Hlavní hmotu tedy tvoří tři budovy, které jsou propojeny přízemním společenským sálem. Ve dvou obytných domech je možno ubytovat minimálně 40 osob ve 26 bytech 1+kk a 7bytech 2+kk. 3 figury domu, jež vychází z dané topografie, tvoří v jádru obce hmotu hustější, směrem na jih se rozbíhají do přilehlého sadu. Tady najdou obyvatelé větší soukromí a intimitu a dostatek volného prostoru.

Jednotlivé domy jsou chápány jako čistě bílé figury. Na cihlovém zdivu je použita bílá omítka. Fasádu rozehrávají okna. Ta jsou jakýmisi rytmicky střídajícími se kmeny stromů (na jednotlivých fasádách jsou okna vždy stejná – mění se vzdálenosti mezi nimi).

název Bydlení v sadu – Klidné stáří ve Svinošicích
autor Jitka Vančurová
vedoucí práce Ing.arch. Pavel Jura
soutěž Cena Bohuslava Fuchse II.
semestr zimní 2011/12
umístění finalista - zvláštní cena