EARCH.TV: Z historické vodní nádrže v Polsku vzniklo muzeum

Pondělí, 5. Únor 2018 - 0:30
| Napsal:

Hydropolis je edukačním centrem, které představuje vodu z různých perspektiv pomocí multimediálních technologií. Tomu odpovídá i architektonické řešení studia ART FM pohrávající si s vodou jako estetickým prvkem. Projekt se stal vítězem kategorie Cena veřejnosti v rámci 18. ročníku soutěžní přehlídky Evropská měď v architektuře 2017. Ve videu vás objektem provedou jeho autoři - architekti z polského studia ARTFM.

Pracownia Projektowa ART FM, Vzdělávací centrum Hydropolis - foto © Shotmate
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér Pracownia Projektowa ART FM
Světadíl Evropa
Země Polsko
Město Wroclaw
Ulice, číslo ul. Na Grobli 14/16
PSČ 50-421
Datum realizace 2015
Materiál

Původně Hydropolis sloužil jako podzemní vodní nádrž. Je jednou ze součástí historického vodního systému Na Grobli z roku 1893. Na Grobli patří k evropským unikátům zapsaným na památkové listině. Po uzavření budovy bylo kvůli jejímu zachování rozhodnuto o rekonstrukci.

Hydropolis

Návštěvník muzea se s vodou setkává ještě před vstupem. Přední fasádu totiž doplňuje vodní tiskárna. Tekoucí závěs tak vytváří různé grafické vzory. Voda se zde ukazuje z netradiční perspektivy podobně jako uvnitř vzdělávacího centra v rámci interaktivní výstavy.

Hydropolis

Právě vstupnímu prostoru věnovali architekti větší pozornost. Chtěli, aby vodní plocha přirozeně otevírala vstup do muzea a zároveň ladila s nedalekou původní vodárenskou věží. Tomu odpovídají i použité materiály – beton, sklo a měď.

Hydropolis

„Budova pokrytá mědí doplňuje unikátní historický charakter vodní nádrže a zároveň klade důraz na současnou architekturu,“ doplňuje architekt Maksymilian Majoch z ART FM.

Další příklady použití mědi najdete na adrese www.copperconcept.org