I typový dům může být netypický

Pondělí, 21. Září 2015 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva, překlad: Štěpánka Svobodová

Návrh vzorového domu z pera architektů SONO Architects ukazuje, že i typové domy mohou mít svůj styl a osobitost.

SoNo Arhitekti, MUSTERHAUS WIENNA - foto © Matevž Paternoster
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Edvard Blažko, Marko Volk, Nina Tešanović
Ateliér SoNo Arhitekti
Světadíl Evropa
Země Rakousko
Město Vídeň
Datum realizace 2015
Zastavěná plocha 180.00m2
Plocha pozemku 400.00m2

Projekt vzorového domu pro společnost Lumar IG – slovinského výrobce nízkoenergetických a pasivních prefabrikovaných domů – je umístěný v jednom z největších výstavních parků pro prefabrikované domy - Fertighaus Park Blaue Lagune – ve vídeňském Neudorfu.

Tento dům, určený pro bydlení jedné rodiny, se skládá ze dvou základních objemů, které spolu vytváří dynamickou formu, díky níž objekt budí dojem zcela odlišné stavby, pokaždé když změníte stanoviště, odkud se díváte. Vstoupíme-li do otevřeného prostoru v přízemí, otvírá se před námi díky svému tvaru velmi zvolna, aby nás příjemně překvapil svou intimní pohostinností. Do obývacího pokoje vniká díky velkým proskleným výplním spousta světla. Celýému prostoru dominuje část s posezením, odkud lze díky proskleným stěnám pozorovat okolní přírodu. Originální schodiště nás zavede nahoru a dál pak po ochozu, který opět otvírá pohled na okolní krajinu, k jednotlivým ložnicím. Nachází se zde velká hlavní ložnice s šatnou a koupelnou a dvě menší místnosti s menší koupelnou.

Unifikovaná fasáda vytvořená z velkoformátových panelů zvýrazňuje dynamiku celé formy objektu. Použité materiály jsou však zcela neagresivní. Dominantním materiálem v interiéru a vybraných ploch exteriéru je dřevo v přírodních odstínech, které se skvěle doplňuje se světlými tóny použitými na fasádě. Velké zasklené plochy představují propojení s přirozeným okolím stavby. Výsledkem je moderní obytná budova s optimálně funkčně vyřešeným půdorysem, který je zárukou pohodlného a příjemného bydlení.