Když výhled znamená všechno

Středa, 13. Prosinec 2017 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: v2com
Prázdninová chata v známém středisku Chamonix na úpatí Mont Blanc je spojením technologie, kvalitních materiálů a úchvatné scenerie.
Chalet Whymper, Chevallier Architectes, foto ©  Solène Renaud pro Chevallier Architectes
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér Chevallier Architectes
Světadíl Evropa
Země Francie
Město Chamonix
Datum realizace 2017

Chevallier Architects vstoupili do projektu v nelehké situaci, kdy se uvažovalo o jeho ukončení. Přes řadu překážek se podařilo najít řešení, které umožnilo úspěšně dokončit konstrukci i optimalizovat řešení prostoru.

Pozemek se nachází v těsné blízkosti chráněné divočiny, díky čemuž bylo nutné klást zvýšenou pozornost na umístění stavby a její konstrukci. Celé místo je v srdci okolního lesa a zeleně a skýtá se mu úchvatný výhled na tři ikonické vrcholy Malého a Velkého Dru a Aiguille Verte.

Hlavní část budovy je chata klasického designu, která je v kontrastu s moderní přístavbou s velkorysými okny i vnitřními prostory.

Stavbě předcházel důkladný výběr použitých materiálů, mnoho konstrukčních prvků tvoří recyklované dřevo, které bylo důkladně ošetřeno k dosažení barevné stálosti.

Mezanin, zavěšený nad obývacím pokojem, je příkladem jednoho ze splněných přání investora – ničím neblokovaný výhled na masiv Aiguilles de Chamonix. Ve stejném duchu, tedy k docílení co nejlepšího výhledu na horské masivy, koncipovali architekti také kuchyň a dokonce i bazén v suterénu. Jednu ze zdí v kuchyni tedy nahradil skleněný panel orientovaný k masivu Whymper Couloir, také ostatní pokoje mají krásné výhledy na okolní les i hory.

Kamenný polosuterén sjednocuje objemy jednotlivých hmot a podporuje jejich strukturální jednotu. Budova je vybavena nejmodernějšími technologiemi včetně vysoce pokročilých systémů domácí automatizace, které jsou od začátku integrovány do projektu.