Mateřská škola v Drásově

Středa, 27. Leden 2016 - 0:00
| Napsal:

Letošní přehlídka českých i zahraničních dřevostaveb Salon dřevostaveb 2016 je bohatá na občanské stavby. Jednou z nich je matřeská školka v Drásově od ateliéru Albatros: veselá a hravá v exteriéru i v interiéru, navíc postavená v naprosto rekordním čase. Dřevostavba zde byla jasnou volbou.

atelier A L B A T R O S, Mateřská škola Drásov -foto © Ludvík Křenek
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Ludvík Křenek, Michal Šírek
Ateliér atelier ALBATROS
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Drásov
Suma 25 000 000.00
Měna CZK
Datum realizace 2014
Užitná plocha 962.00m2
Zastavěná plocha 588.00m2
Materiál

Mateřská škola byla postavena jako novostavba na okraji obce poblíž základní školy. Budova byla v extrémně krátkém čase 93 dnů postavena jako dřevostavba montovaná na místě. Důvodů pro dřevostavbu bylo několik:

-rychlost výstavby
-nízká cena
-místně dostupný materiál z obnovitelných zdrojů
-nízká hmotnost dřevostavby, nižší nároky na založení
-namístě montovaná stavba umožňuje vytváření nepravidelných organických tvarů půdorysu stavby
-důležité je i zdravotní hledisko, zvlášť v případě stavby pro děti, dřevo je zdravotně nezávadný přírodní materiál, příjemný na dotek
-dřevo voní

Jako konstrukční materiál bylo použito smrkové řezivo ošetřené proti škůdcům borovou solí (není nutno používat agresivní chemikálie). Dřevovláknité desky použité na stavbě jsou bez obsahu formaldehydů a dalších škodlivých látek. Výplně otvorů jsou také dřevěné, okna zasklena izolačním trojsklem. Vnitřní zdivo jádra se sociálním zařízením je zděné z plných cihel. Vnitřní povrch sociálního zařízení je povrchově upraven barevnou stěrkou, která je omyvatelná, hygienická a bezespará.

Vnitřní zdivo spolu s betonovou vrstvou podlahy tvoří tepelně akumulační hmotu uvnitř dokonale izolované stavby. Venkovní svislé zastiňovací prvky brání přehřívání v létě, ale umožňují vniknout slunečním paprskům v zimě až dovnitř a ohřát tak akumulační stěny a podlahy.

Skladby konstrukcí jsou navrženy z materiálů, které umožňují zařazení do třídy DP2 (pož. odolnost) a jedná se tak, pokud je autorovi známo, o první a jedinou patrovou školku-dřevostavbu v České republice.

Tuto stavbu můžete vidět v rámci Salonu dřevostaveb 2016, který se premiérově představí ve dnech 4.2.-7.2.2016.

Salon dřevostaveb je nesoutěžní přehlídka kvalitní moderní architektury ze dřeva. Formou výstavy, přednášek, projekcí a odborné literatury nabízí jedinečnou příležitost zhlédnout na jediném místě výběr toho nejlepšího, co v tomto oboru za poslední rok vzniklo. Přehlídka má těžiště na veletrhu Dřevostavby. Po zbytek roku se pak výstava pravidelně představuje i v dalších městech České republiky a na Slovensku. Přehlídka Salon dřevostaveb je určena především široké veřejnosti, které se snaží zprostředkovat nejširší možné spektrum informací o rychle se rozvíjejícím odvětví dřevostaveb. Setkávají se zde také architekti a odborníci nejen z České republiky, ale z celého světa. V uplynulých letech jsme měli možnost setkat se zde s architekty z Kanady, Norska, Rakouska, Finska a Belgie. Záštitu nad touto přehlídkou udělila Česká komora architektů.

Více informací naleznete na www.salondrevostaveb.cz.

Článek vznikl za podpory nesoutěžní přehlídky Salon dřevostaveb.