Měď v architektuře: Policejní stanice v Cambourne

Čtvrtek, 17. Květen 2012 - 2:00
| Napsal:

Úkolem návrhu bylo vytvořit "měděnou krabici" - obecní policejní stanici, která se stane místním orientačním bodem v nově zastavěné obytné oblasti Cambourne, Cambridgeshire. Místní stavební úřad, cambridgeshirská policie a ministerstvo vnitra požadovaly výraznou budovu, která se stane ústředním místem v centru nové vesnice.

Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér McBains Cooper
Stavebník Cambridgeshire Constabulary
Světadíl Evropa
Země Velká Británie
Město Cambourne
Datum realizace 2010

Vzhledem k tomu, že půjde o významnou rohovou budovu na důležitém místě, bylo požadováno použití trvanlivých a ekologických materiálů. Jednoduchá paleta čtyř hlavních materiálů: skla, mědi, břidlice a leštěného zdiva společně vytvoří vodorovné vrstvení budovy, v okolní tradiční vesnické zástavbě identifikovatelné jako moderní struktura.

Kancelářské prostory stanice na úrovni přízemí jsou navrženy s prosklenými stěnami a záclonami, břidlicovým obkladem a s opticky plovoucí měděnou krabicí prvního patra. Shodné, horizontální, ručně zpracované pásy předem patinované mědi tvoří výraznou měděnou nadstavbu. Barva a textura zelené mědi kontrastují s tmavě šedou hrubou břidlicí základny, od níž je oddělena horizontálním proskleným světlíkem. Otevíratelná okna, umístěná do nadstavby, odhalují její hloubku a zlepšují tak celkový dramatický dopad měděného objektu.

Výsledkem je elegantní architektonické řešení, zvýrazňující řemeslnost a technické detaily zvoleného materiálu.

Další příklady použití mědi najdete na adrese www.copperconcept.org