Měď v architektuře: Univerzitní budova v St. Etienne

Čtvrtek, 26. Červenec 2012 - 2:00
| Napsal:

Použití jednotného materiálu fasády - zlaté slitiny mědi – má své opodstatnění ve snaze sjednotit jednotlivé funkce této univerzitní budovy v St. Etienne ve Francii. Kontrastní projevy materiálu současně poskytují demonstraci, jak ho lze použít pro vytvoření transparentnosti, oživení a dramatu.

Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Christian Schouvey
Světadíl Evropa
Země Francie
Město Saint-Etienne
Ulice, číslo 34 Rue Francis Baulier
Datum realizace 2011

Architekti chtěli univerzitě poskytnout novou identitu a rozlišit mezi dvěma společně umístěnými funkcemi: univerzitní a studentskou budovou. Rozmístění těchto dvou kompozic tvoří harmonický celek, zdobený různými prvky ze slitiny mědi, označujícími odlišné oblasti budovy. Na jižní straně formuje nouzové schodiště s výškou 22 metrů výrazný roh budovy. Jeho lesklá nerezová konstrukce je celá obložena diagonálními čtverci ze slitiny mědi, proměnlivě se třpytícími při změnách osvětlení.

Přilehlý blok má jednoduché a systematické uspořádání, definované průběžným lehkým obvodovým pláštěm, zvýrazněným vertikálními stínícími slunolamy, umístěnými každé 3 metry. Tyto mřížové slunolamy diamantového vzoru jsou vyrobeny z pruhů mědi, umístěných v úhlu 45 ° k průčelí, takže poskytují ochranu před sluncem bez toho, aby blokovaly výhled. Na každém patře jsou mezi těmito prvky malé okenice a bezpečnostní zábradlí, vše v panelech z perforované slitiny mědi, které fasádě pomáhají "souznít" v interakci se zasklením. Toto uspořádání je zobrazeno v protějším detailu. Slitina mědi je použita také - tentokrát v pevné formě, v reliéfním provedení s pravidelným vzorem - pro obložení zakřivené zdi auditoria na úrovni ulice. Kombinovaný účinek všech těchto prvků vytváří mihotavý zlatý povrch, neustále se v denním světle měnící.

Další příklady použití mědi najdete na adrese www.copperconcept.org

Další příklady použití mědi najdete na adrese www.copperconcept.org

Diskuse: