Měděná "metalmorfóza" pařížského neoklasicismu odkazuje k historické mincovně

Pondělí, 27. Srpen 2018 - 0:00
| Napsal:

Pařížský ateliér AAPP zrenovoval rozsáhlý palácový komplex na břehu Seiny, v němž sídlí Monnaie de Paris – nejstarší fungující mincovna na světě. K neoklasicistní kamenné budově navrhli architekti měděné panely fungující mimo jiné jako flexibilní stínění, jejichž lesklý a perforovaný povrch odkazuje k dlouhé historii zdejšího mincovnictví.

Monnaie de Paris, AAPP/ Philippe Prost © AAPP / Philippe Prost
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér AAPP / Philippe Prost
Světadíl Evropa
Země Francie
Město Paříž
Ulice, číslo 11 quai Conti
PSČ 75006
Datum realizace 2017
Materiál

Hotel de la Monnaie, jedna z nejvýznamnějších staveb na levém břehu řeky Seiny, patří mezi mimořádně kvalitní příklady neoklasicismu 18. století. Nedávný rozsáhlý projekt renovace celého objektu zahrnoval moderní dostavby s měděným opláštěním, které odkazují na historickou roli budovy jako sídla Monnaie de Paris (Pařížské mincovny) – nejstarší nepřetržitě fungující mincovny na světě.

Původní budova, kterou navrhl architekt Jacques-Denis Antoine, zdařile kombinovala velkorysý palác z masivních kamenných bloků se samotnou továrnou na mince. Budova obklopuje veliké vnitřní nádvoří s vedlejšími dvorci a je zakončena diagonálním uličním vzorem v zadní části.

Pětiletý projekt renovace známý jako „Meta(l)morfóza" si vzal na mušku izolaci lokality, zejména v zadní části, a umožnil tak její znovuobjevení veřejností a podpořil přístup do mincovního muzea Musée du Conti. Nové moderní prostředí slouží také specializovaným řemeslům, která byla v mincovně provozována od jejího založení.

DIALOG MATERIÁLŮ

Vítěz architektonické soutěže z roku 2009, studio Atelier d'architecture Philippe Prost, hledal ve svém návrhu moderní výraz nových dostaveb, který by rezonoval s původním neoklasicistním kamenem a společně tak vytvořily dialog. Za samozřejmé považovali použití kovu jakožto hlavního materiálu projektu vzhledem k účelu podniku, který kromě mincí a pamětních medailí vyrábí také umělecké předměty.

Architekti chtěli také přetvořit dlouhou historii výroby mincí v budově do trvanlivé a obnovitelné měděné obálky stěn a střechy. Z toho důvodu mají měděné panely takovou perforaci, která vypadá tak, jako by přímo z nich byly vyraženy mince. Pravidelný vzor kruhových otvorů nabízí dostatek přísunu slunečního světla, zároveň však napomáhají stínění oken, které lze modifikovat pomocí otevíratelných měděných okenic.

Další příklady použití mědi najdete na adrese www.copperconcept.org