Modulární dům v Yackandandah

Středa, 17. Únor 2016 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva, Překlad: Karolína Řeháčková

Modulární dům z dílny studia MODSCAPE. na první pohled zaujme svou fasádou z cortenového plechu. Jeho vnější, zdánlivě neudržovaný vzhled pak skvěle kontrastuje s vnitřní čistotou a elegancí. To vše podpořeno velkorysými výhledy do okolní přírody představuje velmi příjemné místo pro bydlení.

MODSCAPE., modulární dům v Yackandandah - foto © MODSCAPE.
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér MODSCAPE.
Světadíl Amerika
Země Spojené státy americké
Město Yackandandah
Datum realizace 2015

Dům je umístěný mezi kopci Severovýchodní části státu Victoria, na okraji vesnice Yackandandah. Dům z dílny studia Modscape díky svému řešení i umístění snadno zachycuje pohledy na své krásné venkovském okolí.

Dlouhá, lineární forma domu sleduje terén. Dům je díky svahu téměř skrytý od silnice a naopak se otevírá směrem k horám. Skládá se ze 7 modulů a vnitřní uspořádání je koncipováno kolem centrálního obytného prostoru. Na obytný prostor navazuje hlavní ložnice, ložnice pro hosty a dětský pokoj. Část s hlavní ložnicí narušuje celkovou lineární formu domu kolmým křídlem a díky kamenné podezdívce logicky navazuje na okolní krajinu. To také pomáhá oddělit dětské křídlo od zbytku domu.

Dům je obklopen bujnou vegetací a umožňuje různé pohledy, jež umožňují velkorysé okenní výplně, a vytváří se tak ideální prostředí pro relaxaci. Jak je typické pro mnohé stavby od studia MODSCAPE., vnější tvář domu tvoří ocelový cortenový plášť, jenž je v kontrastu s dřevěným obložením. Kombinace kortenové oceli a dřevěného obložení spolu s kamenem opěrných stěn vytváří pestrou paletu materiálů, díky nimž tento dům skvěle pasuje do svého okolí.

Aby se minimalizoval dopad na životní prostředí a snížily provozní náklady, navrhli autoři na dům solární panely a sběrné nádrže na dešťovou vodu, které byly začleněny již do prvotního návrhu.

Dům v Yackandandah splňuje všechny funkční požadavky moderního a udržitelného domova a současně umožňuje úžasné výhledy vytváří příjemnou atmosféru k relaxaci.

Článek vznikl za podpory společnosti KOMA MODULAR s. r. o.