Modulární plovoucí domy na řece Kwai

Čtvrtek, 10. Prosinec 2015 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva, Překlad: Štěpánka Svobodová

Modulární komplex na řece Kwai v thajské oblasti Karnchanaburi kombinuje luxusní moderní bydlení na vodě s úctou a respektem k původní tradici.

agaligo studio, X-float - foto © agaligo studio, Samitdoc
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér agaligo studio
Světadíl Asie
Země Thajsko
Město Kanchanaburi
Datum realizace 2015
Užitná plocha 110.00m2
Poznámka

Lighting Design: Studio Accent

Engineering: Chainarong Siangpraiphan

Oblast Karnchanaburi je kromě horské krajiny porostlé bujnou vegetací a slavného mostu přes řeku Kwai vyhlášená i svými proslulými plovoucími domy. Tyto jedinečné stavby plovoucí na řece významně odlišují oblast Karnchanaburi od všech ostatních provincií v Thajsku. Projekt X-Float je dílo, které umocňuje fascinující dojem z plovoucích domů na řece Kwai zcela novým přístupem ke spojení designu s komfortem. Jedinečné ubytování je navrženo jako pokračování projektu X2 River Kwai Resort.

Základem projektu X-Float je myšlenka přeměny či vývoje primitivního dvourozměrného plavidla – raftu – v trojrozměrnou obytnou jednotku. Projekt X-Float se tak stává jakýsmsi křížencem původní místní architektury s architekturou moderní.

V průběhu stavby nových obytných jednotek X-Float se hledělo i na to, aby celý proces ani v nejmenším nenarušil klid hostů, kteří obývali již funkční X2 Resort. Jednotlivé buňky byly tedy sestaveny mimo určenou lokalitu a nainstalovány už jako hotové podél břehu řeky. Cílem projektu bylo orientovat všechny obytné jednotky tak, aby z nich byl umožněn maximální výhled na řeku a aby byly současně co možná nejvíc chráněné před žhavým tropickým odpoledním sluncem.

Při konstrukci jednotlivých jednotek hrála významnou roli rovnováha s ohledem na rozložení hmotnosti i pozice na vodě a ve vzduchu. Jenom tak mohlo být dosaženo stabilního “usazení” buněk X-Float na vodě, aby si hosté mohli užívat svůj pobyt, aniž by trpěli mořskou nemocí. Základní nosná konstrukce je v projektu X-Float tvořená lehkým ocelovým rámem v kombinaci s vláknocementovým obložením stran a překližkovými deskami.

Splašková voda a kanalizace je před vypouštěním do řeky patřičně upravena. Pro vylepšení filtrace vody a posílení okolního ekosystému jsou v okolí pozemku opakovaně vysazovány takové vodní rostliny jako papyrus, rákos či rdest.

Článek vznikl za podpory společnosti KOMA MODULAR s. r. o.