Mořský pavilon v Helsinkách

Čtvrtek, 17. Prosinec 2015 - 0:00
| Napsal:

Architekt Simo Freese vysvětluje svůj inovativní projekt měděné a skleněné plovoucí restaurace na prominentním místě v Helsinkách.

Arkkitehtitoimisto Freese Oy, „Mořský pavilon“ Meripaviljonki - foto © Esko Tumisto
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Simo Freese
Ateliér Arkkitehtitoimisto Freese Oy
Světadíl Evropa
Země Finsko
Město Helsinky
Datum realizace 2015
Materiál

Na své přednábřežní pozici je „Mořský pavilon“ Meripaviljonki široce viditelný z okolí zátoky Eläintarha, obklopené parky. Jedná se o atraktivní, moderní přístavbu helsinského Dělnického domu – robustní krásné žulové secesní budovy – příspěvek do historického panoramatu centra Helsinek. Tato oblast je kulturním centrem s divadly a bývá místem konání koncertů během Festivalu Helsinky. Restaurace pojme 200 sedících hostů a kuchyň, i když malá, je plně vybavena pro přípravu dobrého jídla a navíc v případě potřeby spoléhá na kapacity přilehlého kongresového centra Dělnického domu.

Meripaviljonki je první plovoucí veřejnou budovou ve Finsku a je technicky velmi inovativní. Vor je ke dvěma obřím tříramenným kotevním pilotům připojen obdélníkovým, výkyvným ramenem, takže návštěvníci na palubě nevnímají žádný pohyb. Ponton pod vorem obsahuje všechny TZB instalace a bylo vyvinuto nové řešení pro jejich připojení k infrastruktuře na pevnině pod vstupním mostem, který je schopen absorbovat kolísání hladiny moře až 2,4 m.

NÁVŠTĚVNICKÝ ZÁŽITEK

Soudobá architektura na místech, jako je toto, bývá kriticky posuzována vzhledem k dlouhé finské tradici nábřežních budov a představuje zvláštní výzvu při získání potřebných povolení. Náš koncept projektu se soustředí na návštěvnický zážitek. Zakřivený prostor bez rohů je fluidní a intimní, zatímco 270 stupňová vyhlídka a plná výška zasklení nabízí úžasný výhled na moře v centru města. Prosklené fasády s vnějšími skleněnými nosníky záměrně kontrastují s přilehlou masivní secesní budovou a přitom budovy také spojují.

Měď, zvolená vedle skla pro fasády, odkazuje na slavný sousední „Kulatý dům“ z šedesátých let minulého století a využívá známých výhod materiálu, jako jsou dlouhá životnost, minimální údržba a krásné patinování. Ve skutečnosti již měď přirozeně oxiduje a tmavne i na fotografiích na těchto dvou stranách. Měď také charakterizuje hlavní vstupní vestibul a je použita na znaky světelného označení restaurace.

Další příklady použití mědi najdete na adrese www.copperconcept.org

Klíčová slova: